TOP 10 najlepszych rollercoasterów w Europie. Na którym miejscu Energylandia?

Autor: Mateusz Miciński |

Energylandia to bez wątpienia lider wśród parków rozrywki w Polsce, a także jeden z największych parków rozrywki w Europie. Na jego terenie znajduje się już 18 rollercoasterów, a wkrótce dołączą do nich 2 w nowej tematycznej strefie Sweet Valley. Bez wątpienia Energylandia w Zatorze jest jednym z liderów kolejek górskich w Europie. Jak zatem kolejki w Polsce wypadają na tle europejskich parków rozrywki? Na którym miejscu jest Energylandia ze swoją ofertą? Czy jako Polska mamy się czym chwalić? Przedstawiam ranking TOP 10 najlepszych rollercoasterów w Europie.

Zaczynamy od ostatniego miejsca w rankingu TOP 10 najlepszych rollercoasterów w Europie.

Ranking powstał na podstawie strony: https://captaincoaster.com

TOP 10 najlepszych rollercoasterów w Europie
TOP 10 najlepszych rollercoasterów w Europie

10 – Hyperion — druga najwyższa i najszybsza kolejka w Europie!

Hyperion to najwyższa i najszybsza kolejka górska w Polsce, druga najwyższa i najszybsza w Europie oraz dziesiąta najszybsza i ósma najwyższa na świecie! Te liczby powinny mówić same za siebie i dalej nie trzeba nic dodawać. Przy spadku z 82 metrów pod kątem 85 stopni osiągamy prędkość 142 km/h i zaliczamy wiele intensywnych przeciążeń ujemnych oraz jedną inwersję.

Hyperion w całej okazałości
Hyperion w całej okazałości

Przejazd odbywa się po torze o długości 1450 metrów, a przeciążenia sięgają bagatela 4,8 g. Ze względu na skromne zabezpieczenia, które podtrzymują nas tylko w udach, doznajemy silnych, długotrwałych i wielokrotnych efektów wypadania z fotela. To trzeba po prostu przeżyć samemu!

Główne wzniesienie Hyperiona - 82 metry
Główne wzniesienie Hyperiona – 82 metry

9 – Helix — Szwecja

Helix to stalowy rollercoaster, którym możemy się przejechać od 2014 roku w szwedzkim parku rozrywki Liseberg. Jego wysokość to 41 metrów, a tor o długości aż 1381 metrów pokonujemy z prędkością do 100 km/h. Kolejka napędzana jest napędem elektromagnetycznym, podobnie jak Formuła czy Abyssus. Na uwagę zasługuje liczba inwersji, która wynosi aż 7. To o 2 więcej niż Mayan i Abyssus w Energylandii. Helix słynie ze świetnych efektów nieważkości, licznych inwersji i ciekawego układu toru.

Źródło: captaincoaster.com / foto: flex

8 – Expedition GeForce — Niemcy

Holiday Park w Niemczech posiada stalową kolejkę górską z 2001 roku, która zabiera nas na przejażdżkę po torze o długości 1220 metrów. Wysokość głównego wzniesienia to 53 metry. Kolejka osiąga aż 120 km/h (podobnie jak Zadra). Niestety rollercoaster nie posiada żadnej inwersji, jednak dostarcza dużo przyjemnych przeciążeń, a sam spadek z głównego wzniesienia jest bardzo ekstremalny.

Źródło: captaincoaster.com / foto: Mathis Gullon

7 – Taron — Niemcy

Na siódmym miejscu mamy kolejną kolejkę z Niemiec. Tym razem jest nią stalowy rollercoaster firmy Intamin (producent także Hyperiona), która dostępna jest w parku Phantasialand od 2016 roku. Jej wysokość to jedyne 30 metrów, ale długość toru wynosząca 1320 metrów w połączeniu z prędkością do 117 km/h zapewniają świetną zabawę. Pomimo braku inwersji, Taron uchodzi za bardzo komfortowy rollercoaster z przyjemnym efektem wyrzutu podczas startu.

Źródło: captaincoaster.com / foto: Hardcoaster

6 – Wildfire — Szwecja

Wildfire to propozycja ze szwedzkiego parku rozrywki Kolmården. Rollercoaster wynosi nas na 56-metrowe wzniesienie, podczas zjazdu rozpędzając się do 113 km/h. Tor liczy 1265 metrów długości. Jest to drewniana kolejka firmy RMC (producent także Zadry) ulokowana wśród skał z 3 inwersjami. Lokalizacja atrakcji dodaje jej wyjątkowości, a pierwszy spadek uchodzi za bardzo ekstremalny.

Źródło: captaincoaster.com / foto: Mathis Gullon

5 – Kondaa — Belgia

Propozycja parku Walibi Belgium to 50-metrowy stalowy rollercoaster firmy Intamin. Jego długość to 1200 metrów, a prędkość w szczytowym momencie dochodzi do 113 km/h. Mimo braku inwersji Kondaa słynie z licznych efektów nieważkości, płynności jazdy, świetnego spadku, przeciążeń i komfortu.

Źródło: captaincoaster.com / foto: Walibi Belgium

4 – Untamed — Holandia

Holenderski park Walibi Holland posiada hybrydową kolejkę Untamed produkcji RMC z 2019 roku. Długość toru to 1085 metrów, główny szczyt wznosi się na 37 metrów, a prędkość dochodzi do 92 km/h. Podczas przejazdu czeka na nas aż 5 inwersji. Kolejka charakteryzuje się bardzo płynnym torem jazdy, licznymi przeciążeniami i dużą intensywnością. Ponadto bardzo przypomina Zadrę.

Źródło: captaincoaster.com / foto: Julien Rhuin

3 – Ride to Happiness — Belgia

Ride to Happiness to jeden z rollercoasterów w belgijskim parku rozrywki Plopsaland de Panne. Jego długość to zaledwie 920 metrów, wysokość 35 metrów i osiąga prędkość 90 km/h. Podczas przejazdu pokonujemy aż 6 inwersji. Śmiałkowie, którzy próbowali tego stalowego rollercoastera oddanego do użytku w 2021 roku chwalą go za liczne i intensywne inwersje, ciekawe efekty nieważkości oraz interesujący układ toru. Doznania wzmagają wagoniki, które obracają się wokół własnej osi.

Źródło: captaincoaster.com / foto: Katun GagaLefou

2 – Taiga — Finlandia

Dotarliśmy do drugiego miejsca w zestawieniu TOP 10 najlepszych rollercoasterów w Europie. Miejsce to zajmuje kolejka Taiga zainstalowana w Finlandii w parku Linnanmäki. Długość toru wynosi 1104 metry, wysokość 52 metry, a prędkość dochodzi do 106 km/h. Podczas przejażdżki pokonujemy 4 inwersje, a goście cenią kolejkę Taiga za intensywność doznań, napęd magnetyczny i liczne stany nieważkości.

Źródło: captaincoaster.com / foto: Maxime Alix

1 – Zadra — TOP 1 w całej Europie!

Zadra zajmuje zasłużone pierwsze miejsce w zestawieniu TOP 10 najlepszych rollercoasterów w Europie.

O Zadrze krążą już legendy. Mimo że Zadra nie jest najwyższą i najszybszą kolejką górską w Energylandii, to w wielu rankingach zajmuje wyższe miejsce niż Hyperion. Nie inaczej jest w tym zestawieniu. Mało tego, wg rankingów światowych, Zadrę zalicza się jako trzecią najlepszą kolejkę górską na świecie! Zadra osiąga prędkość równą 121 km/h, a spadek liczy 63 metry pod pełnym kątem 90 stopni. Długość toru to aż 1316 metrów, podczas którego zaliczamy 3 inwersje, liczne silne efekty i doznajemy przeciążeń równych wartości 4 g. Na dodatek doznania potęguje drewniano-stalowa konstrukcja, bliskość podpór i specyficzne odgłosy.

Główne wzniesienie Zadry
Główne wzniesienie Zadry

To wszystko mówi samo za siebie. Intensywność doznań jest niesamowita! Potęgują je skromne zabezpieczenia i brak oparcia na barki i głowę. Podczas przejazdu nie ma czasu na myślenie, analizowanie i odpoczynek. Od spadku do sekcji hamującej dzieje się tak dużo, tak szybko i tak mocno, że Zadrę polecam zaliczyć jako ostatnią atrakcję. Skorzystać z niej mogą wszyscy od 140 cm wzrostu.

Jedna z trzech inwersji w Zadrze
Jedna z trzech inwersji w Zadrze