Abyssus

Autor: Mateusz Miciński |

abyssus energylandia aqualantis

Abyssus to stalowy rollercoaster typu double-launched coaster. Wyprodukowany został przez holenderską firmą Vekoma i oddany do użytku w Energylandii 14 lipca 2021 roku. Abyssus znajduje się w strefie Aqualantis i jest jej flagową atrakcją. To jeden z najlepszych, najszybszych i najdłuższych rollercoasterów na terenie Energylandii. Swoimi parametrami ustępuje tylko Zadrze i Hyperionowi. W moim osobistym rankingu TOP 10 najlepszych atrakcji Energylandii zajmuje wysokie trzecie miejsce!

Abyssus zbudowany został z 90500 elementów, a cała konstrukcja waży aż 815 ton. Tylko jeden skład kolejki waży 7 ton. Do napędzenia kolejki z 16 miejscami o tak dużej wadze potrzeba potężnej mocy. A ta wynosi 5210 KM, co pozwala rozpędzić kolejkę do 100 km/h.

Abyssus
Abyssus

Parametry techniczne Abyssusa

Nazwa atrakcjiAbyssus
ProducentVekoma
TypStalowy launched coaster
ModelShockwave / 1320 m
Data otwarcia14 lipca 2021 rok
NapędLSM
ZabezpieczeniaVest restraint (na uda i ramiona)
Wysokość38,5 m
Spadek40 m
Prędkość100 km/h
Długość1316 m
Maksymalne przeciążenie4,5 g
Liczba inwersji4
Rodzaje inwersjiPętla, Batwing (x2), Korkociąg
Liczba pociągów3
Liczba miejsc8 x 2 osoby w rzędzie
Przepustowość795 osób na godzinę
Wymagany minimalny wzrost120 cm
Czas całkowitego przejazdu1 minuta 57 sekund
Czas przejazdu od wystrzelenia do zatrzymania1 minuta 17 sekund
Zdjęcia z atrakcjiTak, przed głównym wzniesieniem, po lewej stronie
Fast PassTak
Dystans od bram Energylandii1350 metrów

Opis przejazdu Abyssusem

Kolejka po opuszczeniu stacji zatrzymuje się na chwilę obok bocznicy. Po chwili zostaje po raz pierwszy wystrzelona za pomocą napędu LSM. Zawraca w prawo o 180 stopni, następnie pokonuje spiralę w lewo o 270 stopni, slalom, kolejny nawrót o 180 stopni i niewielkie wzniesienie.

Abyssus w całej okazałości
Abyssus w całej okazałości

Po tej stosunkowo spokojnej sekwencji rozgrzewkowej kolejka Abyssus wjeżdża na główny i bardzo długi napęd LSM, gdzie zostaje doładowany do prędkości aż 100 km/h. Pociąg po przyspieszeniu wjeżdża na główne wzniesienie o wysokości 38,5 metra, z którego zjeżdża o 40 metrów w dół. Następnie pokonuje pętle, skręca w lewo o 90 stopni i przejeżdża przez podwójną inwersję batwing.

Główny napęd LSM na Abyssusie
Główny napęd LSM na Abyssusie

Po pokonaniu dwóch inwersji kolejka przejeżdża wzniesienie w kształcie litery S, proste wzniesienie z bardzo przyjemnymi przeciążeniami ujemnymi i zawraca o 180 stopni w prawo. Następnie wykonuje jedyny korkociąg, skręca o 90 stopni w lewo, przejeżdża kolejne wzniesienie z uczuciem wyrywania z fotela z jednoczesnym przechyłem w prawo.

Korkociąg na Abyssusie
Korkociąg na Abyssusie

Na koniec Abyssus nawraca o 270 stopni w lewo i 90 stopni w prawo oraz zostaje wyhamowany. Po zakręcie w prawo powraca na stację.

Stacja Abyssusa
Stacja Abyssusa

Moje osobiste doznania podczas przejazdu Abyssusem

Abyssusa plasuję na trzecim miejscu w TOP 10 najlepszych atrakcji w Energylandii. Abyssus zdecydowanie ustępuje wysokością Hyperionowi i Zadrze, jednak dzieje się na nim bardzo dużo. Chwilę wytchnienia mamy jedynie w pierwszej sekwencji, gdzie pokonujemy kilka zakrętów i wzniesień w stosunkowo niskiej prędkości. Porządna zabawa zaczyna się po drugim przyspieszeniu. Bardzo przyjemny zjazd z głównego szczytu, trzy pętle do góry nogami, liczne wzniesienia, na których odrywa nas z fotela i bardzo przyjemny korkociąg. Wszystko to sprawia, że Abyssus nie jest nudny, ale też nie jest tak ekstremalny jak Zadra. Przejazd nim jest intensywny i przyjemny. Dostarcza adrenaliny, jednak nie przeraża. Gorąco polecam Abyssusa wszystkim z Was, którzy uwielbiają rollercoaster Formuła.

Abyssus

Jak długo czeka się na Abyssusa?

W związku z dostępnością Abyssusa od 120 cm wzrostu jest on tak naprawdę najmocniejszą atrakcją dla dzieciaków już od 6-7 roku życia. Z tego powodu w sezonie na Abyssusa potrafią tworzyć się bardzo duże kolejki z czasem oczekiwania dochodzącym do 40-60 minut. Jednak wczesnym latem nie powinno być dużych kolejek i po maksymalnie 10-20 minutach powinniśmy zaliczyć przejazd Abyssusem.

Dojście na Abyssusa
Dojście na Abyssusa

Jeśli w wakacje zależy nam koniecznie na przejeździe Abyssusem, udajmy się na niego po otwarciu, tak do około godziny 12. Możemy wtedy liczyć na małą kolejkę, a nawet wejście bez czekania. Muszę dodać jeszcze, że w stacji Abyssusa nie ma żadnych półek, aby odłożyć przedmioty z kieszeni. Nie ma większego problemu, aby pracownicy na swoich krzesłach przechowali czapkę, czy okulary, ale ostatnio robią problem z przetrzymanie telefonów. Gorąco zachęcam zatem do schowania wszystkich rzeczy do szafek depozytowych, tak aby na stacji nie mieć żadnych zbędnych przedmiotów. I oczywiście pod żadnym pozorem nie jedźcie kolejką z telefonem w kieszeni!

Podjazd na główne wzniesienie
Podjazd na główne wzniesienie

Wejście na Abyssusa znajduje się prawie pod koniec strefy Aqualantis. Musicie dojść do głównego środkowego placu strefy i kierować się w prawo (obok restauracji Hall of Columns). Po prawej stronie gdzie widać dwie pętle Abyssusa znajduje się wejście na rollercoaster.

Wejście na Abyssusa
Wejście na Abyssusa