TOP 10 najlepszych atrakcji w Energylandii

Autor: Mateusz Miciński |

Energylandia to bez wątpienia lider wśród parków rozrywki w Polsce, a także jeden z największych parków rozrywki w Europie. Na jego terenie znajduje się już 123 atrakcje, a wkrótce dołączy do nich 9 atrakcji w nowej tematycznej strefie Sweet Valley. Wiele osób jadących pierwszy raz do największego polskiego parku rozrywki zadaje sobie pytanie: jakie atrakcje są najlepsze i godne uwagi dla osób głodnych adrenaliny? W tym wpisie przedstawiam zatem TOP 10 najlepszych atrakcji w Energylandii, sugerując się przede wszystkim swoimi odczuciami, a nie tylko parametrami atrakcji. Zaczynamy od ostatniego miejsca w naszym rankingu TOP 10 atrakcji w parku Energylandia.

Energylandia widziana z Wonder Wheel
Energylandia widziana z Wonder Wheel

10 – Wonder Wheel – piękne widoki i relaks

Wonder Wheel w Energylandii to najwyższa widokowa atrakcja, a także największe koło młyńskie w Polsce. Wonder Whell premierę miał w 2022 roku. Z wysokości 53 metrów jesteśmy w stanie na spokojnie podziwiać panoramę całego parku. Najlepiej widać Smoczy Gród, Aqualantis, Sweet Valley, a także takie atrakcje jak Anaconda, czy Mayan. W 6-osobowych i klimatyzowanych w pełni zamykanych gondolach pokonujemy 2 pełne okrążenia koła, mogąc odpocząć, zrelaksować się i podziwiać widoki. Polecam szczególnie jako odpoczynek po ekstremalnych atrakcjach, a także, aby na chwilę odsapnąć od biegania po parku.

Wonder Wheel

9 – RMF Dragon – rollercoaster na rozgrzewkę dla całych rodzin

RMF Dragon zalicza się do familijny rollercoasterów, ale w przeciwieństwie do Energusia, Fridy czy Boomeraga, znacznie podnosi poziom adrenaliny i daje sporo frajdy z przejazdu. Na torze o długości 453 metrów pędzimy z prędkością 76 km/h, a także zaliczamy zjazd z 20-metrowego spadku. Podczas przejazdu doznamy także całkiem słusznych przeciążeń na poziomie 3,5 g. Z rollercoastera Dragon skorzystać już mogą dzieci od 120 cm wzrostu wraz z opiekunem, a od 130 cm samodzielnie. Warto dodać, że Dragon to pierwszy w Polsce odwrócony rollercoaster. Oznacza to, że tor kolejki znajduje się nad nami. Nasze nogi zwisają całkowicie swobodnie, co podnosi doznania.

RMF Dragon

8 – Moya Formuła – niepozorna kolejka z ogromnym przyspieszeniem

Moya Formuła to najsłabsza atrakcja ze strefy ekstremalnej. Wbrew pozorom doznania na niej są naprawdę intensywne, a w szczególności prędkość oraz liczne inwersje. Formuła jest rollercoasterem rozpędzanym za pomocą wyrzutu elektromagnetycznego, podczas którego osiągamy prędkość 80 km/h. Podczas przejazdu po torze o długości 530 metrów pokonujemy 3 intensywne inwersje (jedną pętlę oraz dwa korkociągi). Ponadto liczyć możemy na przeciążenia o wartości 3,8 g, a maksymalną prędkość osiągamy w zaledwie 2 sekundy!

Moya Formuła

Warto oprzeć głowę o zagłówek podczas startu, a potem na wszystkich przeciążeniach ujemnych mocno się trzymać, ponieważ będzie nas odrywać od siedzenia. Mimo wszystko to świetna propozycja nawet dla dzieci od 120 cm wzrostu, jak i dorosłych szukających intensywnych doznań.

Moya Formuła

7 – Aztec Swing – olbrzymia huśtawka dla odważnych

Aztec Swing wzbudza strach u wielu gości Energylandii i nie ma się co temu dziwić. To olbrzymie wahadło o średnicy 27 metrów buja się na lewo i prawo, a do tego kręci wokół własnej osi. Dzięki temu raz podziwiasz okolicę z boku, raz patrzysz w niebo, a raz lecisz twarzą w ziemię. Przy tym wszystkim przeciążenia dochodzą do 4,5 g, a to daje odczucia wielokrotnie większej wagi naszego ciała. Jeżeli przykładowo ważysz 70 kg, to na Aztec Swing możesz poczuć się, jakbyś ważył ponad 330 kg!

Aztec Swing

Aztec Swing na swój pokład może jednorazowo zabrać aż 32 osoby, które zasiadają po obwodzie koła. Potem rozpoczyna się stopniowe huśtanie, aż do bardzo wysoka. Nie jest to atrakcja polecana dla osób z chorobą lokomocyjną, ani po zjedzeniu obfitego posiłku. Niemniej jednak to naprawdę świetna i ekstremalna atrakcja, inna niż rollercoastery i gorąco zachęcam do skorzystania z niej wszystkim, którzy mają minimum 140 cm wzrostu.

Aztec Swing

6 – Speed – najlepsza atrakcja na ochłodę

Niewielu wie, że Speed w Energylandii jest najwyższą i najszybszą wodną kolejką górską na świecie! Jej najwyższy punkt, na który wyciągani jesteśmy windą, wynosi aż 50 metrów, a prędkość przy pierwszym spadku to około 100 km/h. W 10-osobowych łodziach pokonujemy raz wodę, raz tor kolejki górskiej o długości 687 metrów, a przy tym wszystkim jesteśmy intensywnie chlapani.

speed water coaster energylandia

Speed sam w sobie nie jest aż nadto ekstremalny. Nie posiada inwersji, ani stromego zjazdu, czy też mocnych przeciążeń. Poza wysokością i prędkością jego największą zaletą są silne efekty wodne, bodaj najmocniejsze w całej Energylandii. Dzięki temu w upalny dzień możemy zarazem doznać fajnych odczuć na rollercoasterze, a przy tym zostać przyjemnie schłodzeni. Ze Speeda skorzystać mogą osoby od 140 cm wzrostu.

Speed

5 – Mayan – najwięcej inwersji

Rollercoaster Mayan plasuję w pierwszej piątce najlepszych atrakcji w Energylandii. Mayan to druga kolejka odwrócona w Energylandii, poruszająca się po torze o długości 689 metrów. Pierwszy spadek ma wysokość 33 metry, a maksymalna prędkość wynosi aż 80 km/h. To, co wyróżnia Mayana na tle innych atrakcji, to silne przeciążenia dochodzące do 5 g oraz 5 inwersji — najwięcej ze wszystkich rollercoasterów w Polsce! Podczas stosunkowo krótkiego przejazdu doznajemy bardzo intensywnych doznań, liczne zwroty, jazdę do góry nogami, długie korkociągi i bliskość elementów konstrukcyjnych.

Mayan

Wszystkie te efekty potęgują adrenalinę i doznania. Minusem kolejki Mayan jest niekomfortowy tor jazdy, nie jest płynny i stosunkowo mocno trzęsie. Im dalej siądziemy, tym drgania są bardziej odczuwalna. Mimo wszystko nie ma się czego obawiać i jest to obowiązkowa atrakcja dla osób od 140 cm wzrostu.

Mayan

4 – Space Booster – moc tej atrakcji tylko dla odważnych

Niewielu śmiałków decyduje się od razu na Space Boostera. Wzbudza on jeszcze większy lęk niż Aztec Swing, a muszę przyznać, że doznania na nim są niesamowite! Space Booster to 40-metrowe ramię z umieszczonymi po obu końcach 4-osobowymi gondolami. Osiąga on prędkość do 100 km/h, podczas której przeciążenia sięgają 4 g.

Od lewej: Space Gun, Speed, Space Booster
Od lewej: Space Gun, Speed, Space Booster

Bez wątpienia jest to jeden z najlepszych wyciskaczy adrenaliny! Siła odśrodkowa, przeciążenia dodatnie i ujemne, wiszenie głową w dół, a także siedzenie na samym szczycie i oczekiwanie na zmianę pasażerów u dołu podbijają tętno! Obowiązkowa pozycja dla wszystkich osób od 140 cm wzrostu głodnych adrenaliny na najwyższym poziomie.

Space Booster

3 – Abyssus – przyjemny, długi i szybki

Wkraczamy w TOP3 najlepszych atrakcji w Energylandii. Bez wątpienia nie może tutaj zabraknąć trójki najlepszych rollercoasterów w Energylandii, takich jak Abyssus, Hyperion i Zadra. Moje osobiste trzecie miejsce w tym rankingu zajmuje double launch coaster Abyssus w strefie Aqualantis. Ten ceniony w światowych rankingach rollercoaster osiąga prędkość 100 km/h. Przejazd odbywa się po torze o długości aż 1316 metrów, podczas którego jesteśmy dwukrotnie wystrzeliwani z napędu elektromagnetycznego. Zaliczamy spadek z 40 metrów, przeciążeń na poziomie 4,5 g i pokonujemy aż 4 intensywne inwersje.

Spadek Abyssus

Abyssus charakteryzuje się bardzo przyjemnym i łagodnym torem przejazdu, 3 inwersjami w kształcie pętli i jednym korkociągiem, a na dodatek jest wiele ujemnych przeciążeń, podczas których odrywa nas od siedzenia. Osobiście uważam, że Abyssus jest zarazem ekstremalny, jak i łagodny. Intensywność doznać jest zrównoważona, nie wytrzepie nas za mocno, ani się nie będziemy nudzić. Na dodatek z kolejki skorzystać mogą już dzieci od 120 cm wzrostu z opiekunem.

Abyssus i dwie inwersje

2 – Hyperion – najwyższy i najszybszy w Energylandii

Hyperion to najwyższa i najszybsza kolejka górska w Polsce, druga najwyższa i najszybsza w Europie oraz dziesiąta najszybsza i ósma najwyższa na świecie! Te liczby powinny mówić same za siebie i dalej nie trzeba nic dodawać. To obowiązkowa pozycja dla każdego śmiałka i głodnego potężnych doznań! Przy spadku z 82 metrów pod kątek 85 stopni osiągamy prędkość 142 km/h i zaliczamy wiele intensywnych przeciążeń ujemnych oraz jedną inwersję.

Hyperion

Przejazd odbywa się po torze o długości 1450 metrów, a przeciążenia sięgają bagatela 4,8 g. Ze względu na skromne zabezpieczenia, które podtrzymują nas tylko w udach, doznajemy silnych, długotrwałych i wielokrotnych efektów wypadania z fotela. To trzeba po prostu przeżyć samemu!

Hyperion

1 – Zadra – tej kolejki spróbować musi każdy! Jest moc!

Zadra zajmuje zasłużone pierwsze miejsce w moim zestawieniu TOP 10 atrakcji w Energylandii.

O Zadrze krążą już legendy. Mimo że Zadra nie jest najwyższą i najszybszą kolejką górską w Energylandii, to w wielu rankingach zajmuje wyższe miejsce niż Hyperion. Nie inaczej jest w moim osobistym zestawieniu. Mało tego, wg rankingów światowych, Zadrę zalicza się jako trzecią najlepszą kolejkę górską na świecie! Zadra osiąga prędkość równą 121 km/h, a spadek liczy 63 metry pod pełnym kątem 90 stopni. Długość toru to aż 1316 metrów, podczas którego zaliczamy 3 inwersje, liczne silne efekty i doznajemy przeciążenia równe 4 g. Na dodatek doznania potęguje drewniano-stalowa konstrukcja, bliskość podpór i specyficzne odgłosy.

Zadra

To wszystko mówi samo za siebie. Intensywność doznań jest niesamowita! Potęgują je skromne zabezpieczenia i brak oparcia na barki i głowę. Podczas przejazdu nie ma czasu na myślenie, analizowanie i odpoczynek. Od spadku do sekcji hamującej dzieje się tak dużo, tak szybko i tak mocno, że Zadrę polecam zaliczyć jako ostatnią atrakcję. A skorzystać z niej mogą wszyscy od 140 cm wzrostu.

Zadra