TOP 10 najlepszych atrakcji dla rodzin w Energylandii

Autor: Mateusz Miciński |

Energylandia to przede wszystkim park przyjazny rodzinom z dziećmi, w którego ofercie znajdziemy dziesiątki atrakcji dla całych rodzin i ich pociech. W Energylandii znajdziemy zarówno karuzele, jak i kolejki górskie dla najmłodszych dzieci, dla starszaków i nastolatków wymagających dużej dozy adrenaliny. Nie każdy rodzic ma na tyle odwagi, aby wybrać się z dziećmi na Hyperiona czy Zadrę. Dlatego też przygotowałem zestawienie TOP 10 najlepszych atrakcji dla całych rodzin, na które mogą iść zarówno dzieci w różnym wieku, jak i ich rodzice oraz starsze osoby. Poniższe zestawienie opieram o swoje odczucia i doświadczenia, o opinię mojego syna, mamy i znajomych. Zapraszam zatem do zestawienia TOP 10 najlepszych atrakcji dla całych rodzin w Energylandii.

TOP 10 atrakcji dla całej rodziny w Energylandii
TOP 10 atrakcji dla całej rodziny w Energylandii

10 – Viking Ride — spokojny rejs z elementami rywalizacji

Viking Ride to rejs 8-osobowymi statkami wśród wikingowego wystroju i efektów wodnych. Sam rejs jest bardzo spokojny, a cała zabawa polega na strzelaniu z armatek wodnych do innych osób na łodziach. Jeśli wśród nas nie ma akurat innej łodzi z gośćmi, możemy także strzelać wodą do elementów scenografii. Przeprawa trwa ładnych kilka minut i przez ten czas możemy naprawdę mocno zmoknąć.

Jeśli na Viking Ride chcemy przetrwać batalię jak najdłużej, a zarazem brać mniejszy udział w wodnej bitwie, najlepiej siąść z lewej strony łodzi. Ponadto w bardzo ciepłe dni na Viking Ride co kilka minut wystrzeliwany jest do góry strumień wody. Jeżeli akurat przepływamy obok wystrzału, to możemy liczyć na lekkie ochlapanie.

Viking Ride
Viking Ride

Oczywiście Viking Ride jest świetną atrakcją widokową szczególnie w ciepłe i gorące dni, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z rejsu wiosną lub jesienią. Z atrakcji skorzystać mogą nawet dzieci w wieku 2 lat, a od 120 cm wzrostu bez opiekuna. W łodzie spokojnie zasiąść mogą także dorośli i starsze osoby.

9 – Wonder Wheel – piękne widoki i relaks

Wonder Wheel w Energylandii to najwyższa widokowa atrakcja, a także największe koło młyńskie w Polsce. Wonder Wheel premierę miał w 2022 roku. Z wysokości 53 metrów jesteśmy w stanie na spokojnie podziwiać panoramę całego parku. Najlepiej widać Smoczy Gród, Aqualantis, Sweet Valley, a także takie atrakcje jak Anaconda, czy Mayan. W 6-osobowych klimatyzowanych i w pełni zamykanych gondolach pokonujemy 2 pełne okrążenia koła, mogąc odpocząć, zrelaksować się i podziwiać widoki. Polecam szczególnie jako odpoczynek po mocniejszych atrakcjach, a także, aby na chwilę odsapnąć od biegania po parku.

Wonder Wheel
Wonder Wheel

Z koła młyńskiego Wonder Wheel skorzystać mogą już nawet niemowlęcia, a dzieci od 120 cm wzrostu mogą udać się na przejażdżkę samodzielnie. Polecam całą rodziną odbyć tę podróż w jednej z 30 gondoli.

Gondola koła młyńskiego Wonder Wheel
Gondola koła młyńskiego Wonder Wheel

8 – Toffifee Kopalnia Złota — świetna zabawa i namiastka mocnych doznań

Kopalnia Złota to spływ łódkami przypominającymi drewniane kłody, do których wejdziemy nawet w 4 osoby. Na trasie liczącej 180 metrów zaliczamy dwa zjazdy do wody z prędkością 30 km/h, najpierw niższy, następnie wyższy. Nie ma co liczyć tutaj na mocne ochlapanie, ale mamy zagwarantowaną lekką dawkę schłodzenia szczególnie przy drugim zjeździe. Najbardziej ochlapana zostaje osoba siedząca z przodu, a także osoby wyższe. Dorośli powinni usiąść z tyłu, a dzieci z przodu.

Toffifee Kopalnia Złota
Toffifee Kopalnia Złota

Ze spływu Toffifee Kopalnia Złota skorzystać mogą dzieci od 6 lat z opiekunem lub samodzielnie od 140 cm wzrostu. Spływ łódkami polecam także dorosłym, jednak starsze osoby mogą mieć problem z wyjściem z łodzi po odbyciu spływu. Warto także uważać przy wysiadaniu, bowiem podłoga jest zwykle śliska i mokra.

Toffifee Kopalnia Złota
Toffifee Kopalnia Złota

7 – Atlantis — spokojny spływ, lecz z niespodziankami

Atlantis to mniejsza wersja pontonów dostępnych w Energylandii. Rzekę o długości 500 metrów pokonuje się w małych 4-osobowych pontonach. Na trasie spływu nie ma zbyt wiele miejsc, w których moglibyśmy zostać mocno pochlapani, jednak jest kilka niespodzianek. Pierwszym miejscem jest zjazd z platformy, zaraz po zajęciu miejsca w pontonie. Zdarza się, że nieco wody wedrze się do pontonu, ale jedynie zmoczone możemy mieć nogi i siedzenia.

Atlantis
Atlantis

Dalej spływ przebiega widokowo i relaksacyjnie. Dopiero kawałek po tunelu zaczynają się pierwsze efekty. W bardzo ciepłe dni w dwóch miejscach uruchomione są naprawdę silne zraszacze generujące mgiełkę wodną. Przemoczeni nie zostaniemy, ale stosunkowo mocno ochlapani od głowy w dół. Po zraszaczach nurt się nieco wzmaga, jednak bez obaw. Podobnie jak na Jungle Adventure, na Atlantis obowiązuje zakaz wstawania, a porządku pilnują ratownicy. Na spływ mogą wybrać się dzieci już od 4 roku życia, a osoby od 140 cm wzrostu mogą skorzystać z Atlantis samodzielnie. Polecam atrakcje rodzicom z dziećmi, ale także starsze osoby powinny dobrze się bawić. Przy wsiadaniu i wysiadaniu należy stosunkowo wysoko podnieść nogi, o czym powinni pamiętać seniorzy.

Atlantis
Atlantis

6 – Jungle Adventure — mocniejsza wersja spływu pontonami

Jungle Adventure to spływ 8-osobowymi pontonami po wzburzonej rzece o długości 486 metrów z prędkością 20 km/h. Na trasie atrakcji czekają na nas liczne efekty i niespodzianki wodne, w tym uskoki wody oraz wodospady. Od razu dodam, że wiosną i jesienią nurt wody jest zdecydowanie mniejszy, a dodatkowe efekty w postaci wodospadów wyłączone. W związku z tym praktycznie po każdej przeprawie wychodzimy niepochlapani.

Jungle Adventure
Jungle Adventure

Sytuacja zmienia się w ciepłe i upalne dni. Wtedy nurt zostaje podkręcony na maksa, a na dodatek uruchamiane są wodospady. Pierwszy raz możemy zostać ochlapani po kilku chwilach od rozpoczęcia spływu. Na jednym z uskoków wody, woda potrafi tak chlapnąć, że nawet może dosięgnąć naszych głów. Największa niespodzianka czeka na nas pod sam koniec spływu, tuż za aparatem wykonującym zdjęcie. Czeka tam na nas ostatni z wodospadów. Ponton lubi wpłynąć pod niego, a osoba, która akurat znajdzie się od strony skały, zostanie całkowicie zlana wodą od góry. Przemoczenie gwarantowane, nawet czasem większe niż na rollercoasterze Speed.

Pamiętaj także, że na Jungle Adventure obowiązuje zakaz wstawania! Nie przesiadaj się, nie wstawaj, aby uniknąć kontaktu z wodą, ani nie próbuj chodzić po pontonie. W skrajnym przypadku może się to skończyć nawet wywróceniem całego pontonu. Na Jungle Adventure obserwację pełni dwóch ratowników. Jeżeli dostrzegą, że wstajesz, upomną Cię gwizdkiem.

Z Jungle Adventure skorzystać mogą dzieci od 120 cm wzrostu z opiekunem i 140 cm wzrostu samodzielnie. To atrakcja zdecydowanie dla cały rodzin, także starsze osoby nie będą miały problemu ze wsiadaniem i wysiadaniem. Pontony są duże, wygodne i w pełni bezpieczne.

Wodospad na Jungle Adventure
Wodospad na Jungle Adventure

5 – Boomerang — rodzinna kolejka jadąca do tyłu

Boomerang to pierwszy z rollercoasterów w moim zestawieniu TOP 10 najlepszych atrakcji dla rodzin w Energylandii. Nie jest to najsłabszy z rollercoasterów, ale też nie zalicza się do ekstremalnych. Boomerang może jedynie z zewnątrz wyglądać groźnie, a to za sprawą tak zwanego ślepego toru, który w pewnym momencie się kończy, a kolejka powraca tyłem do kierunku jazdy.

Rollercoaster Boomerang
Rollercoaster Boomerang

Po zajęciu miejsc w wagonikach wyciąganiu jesteśmy do tyłu na główne wzniesienie. Po chwili następuje zwolnienie hamulców i rozpoczynamy zabawę. Zjazd jest najszybszym momentem podczas całego przejazdu. Dalej pokonujemy kilka zakrętów i wyhamowujemy na końcu toru. Pociąg kolejki powraca tyłem na stację już w nieco wolniejszym tempie. Doznania są naprawdę przyjemne i zrównoważone, a czas przejazdu stosunkowo krótki. Dzieci od 100 cm wzrostu z opiekunem lub od 120 cm bez opiekuna czerpać będą z przejażdżki dużo frajdy. Boomerang to także świetna kolejka górska dla mniej odważnych rodziców, czy nawet starszych osób. Doznania nie są intensywne, a co najwyżej może nam się zakręcić w głowie podczas jazdy do tyłu.

Rollercoaster Boomerang
Rollercoaster Boomerang

4 – Ekipa Light Explorers — mocniejsza wersja Boomeranga

Tuż za podium uplasowałem drugi rollercoaster w stylu Boomeranga. To także kolejka górska jadąca najpierw do przodu, a potem do tyłu. Jednak jej długość i doznania są nieco większe i lepsze niż na Boomerangu. Light Explorers znajdziemy w strefie Aqualantis, a skorzystać z niego mogą dzieci od 100 cm wzrostu z opiekunem lub od 120 cm samodzielnie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby rollercoasterem przejechali się rodzice i dziadkowie.

Ekipa Light Explorers
Ekipa Light Explorers

Przejazd rozpoczynamy od wjechania tyłem na główne wzniesienie. Następnie z największą prędkość zjeżdżamy w dół i pokonujemy kilka łagodnych łuków w lewo i prawo, a także wzniesień generujących słabe, lecz przyjemne przeciążenia dodatnie oraz ujemne. Przejazd kończymy na końcu toru i z mniejszą prędkością powracamy tyłem na stację.

Ekipa Light Explorers
Ekipa Light Explorers

3 – Śmiejżelki Energuś — TOP 1 wśród kolejek dla dzieci

Pierwszą trójkę w rankingu TOP 10 najlepszych atrakcji dla rodzin w Energylandii zajmuje Energuś. To pierwszy po Hyperionie mijany przez gości rollercoaster tuż po wejściu do Energylandii. Nietrudno zauważyć pomarańczowo-zieloną kolejkę górską w strefie Bajkolandia, z której tak licznie korzystają dzieci i dorośli. To także niewątpliwie jedna z najmocniejszych kolejek dla najmłodszych, bowiem skorzystać z niej mogą dzieci już od 100 cm wzrostu z opiekunem i 120 cm wzrostu samodzielnie.

Rollercoaster Energuś
Rollercoaster Energuś

Przejazd jest stosunkowo intensywny jak na kolejkę dla dzieci. Po osiągnięciu szczytu wzniesienia zjeżdżamy szybko w dół i pokonujemy sporo zakrętów w lewo i prawo. Przejazd dostarcza sporo przyjemnych doznań, a przy małej frekwencji gości obsługa uruchamia przejazd dwukrotnie, dzięki czemu możemy jeszcze dłużej się bawić. Jedynym minusem Energusia są lekkie drgania i szarpnięcia podczas zjazdu w dół, jednak dodają one uroku całemu przejazdowi. Zachęcam na przejazd także dorosłych, jak i dziadków, którzy także powinni dobrze się bawić wraz z dziećmi.

Rollercoaster Energuś
Rollercoaster Energuś

2 – Anaconda — coś na ochłodę i świetną zabawę

Anaconda to niewątpliwie jedna z najmocniejszych atrakcji wodnych w Energylandii. Ustępuje jedynie parametrom rollercoasterowi Speed. Mimo wszystko to świetna atrakcja dla całych rodzin, gdzie zasiadamy w dużej i przestronnej łodzi, a następnie spływamy z dwóch stosunkowo sporych wzniesień przypominających wodospady. Z zewnątrz wydaje się, że atrakcja jest ekstremalna, ale skorzystać z niej mogą całe rodziny z dziećmi od 120 cm wzrostu z opiekunem. Wbrew pozorom spływ jest krótki i przyjemny, a najmocniejsze czego doznajemy, to ochlapanie wodą. Co ciekawe, zwykle podczas spływu z mniejszego wzniesienia chlapie mocniej, niż przy wyższym spływie.

Z Anacondy skorzystać mogą również osoby starsze, jednak warto wspomóc się młodszymi podczas wsiadania i wysiadania, bowiem łódź na stacji pozostaje cały czas w ruchu. Przez co należy sprawnie i stosunkowo szybko zasiąść, a potem wyjść z łodzi. Warto także uważać na pomoście prowadzącym do Anacondy. Możemy na nim zostać całkowicie zmoczeni, jeśli akurat przechodzić będziemy nad spływającą łodzią.

Anaconda
Anaconda

1 – RMF Dragon – rollercoaster dla całych rodzin

Zasłużone pierwsze miejsce w moim rankingu TOP 10 najlepszych atrakcji dla rodzin w Energylandii zajmuje rollercoaster RMF Dragon. Dragon zalicza się do familijny rollercoasterów, ale w przeciwieństwie do Energusia, Ekipy Light Explorers czy Boomeraga, znacznie podnosi poziom adrenaliny i daje sporo frajdy z przejazdu. Na torze o długości 453 metrów pędzimy z prędkością 76 km/h, a także zaliczamy zjazd z 20-metrowego spadku. Podczas przejazdu doznamy także całkiem słusznych przeciążeń na poziomie 3,5 g.

RMF Dragon
RMF Dragon

Z rollercoastera Dragon skorzystać mogą dzieci od 120 cm wzrostu wraz z opiekunem, a od 130 cm samodzielnie. Warto dodać, że Dragon to pierwszy w Polsce odwrócony rollercoaster. Oznacza to, że tor kolejki znajduje się nad nami. Nasze nogi zwisają całkowicie swobodnie, co podnosi doznania. Na pierwszy rzut oka RMF Dragon wygląda na ekstremalną kolejkę, przez co wiele osób ma spore obawy przed pierwszą przejażdżką. Nie inaczej było ze mną i moim synem. Jednak nie ma się czego obawiać. Przejazd mimo swojej intensywności daje ogrom frajdy, jest maksymalnie bezpieczny i naprawdę przyjemny. Wystarczy się przełamać. Nie widzę także przeciwwskazań, aby z Dragona skorzystali seniorzy. Moja blisko 70-letnia mama uważa Dragona za swój ulubiony rollercoaster w Energylandii!

RMF Dragon
RMF Dragon