Jak skorzystać z Fast Pass w Energylandii, aby ominąć kolejki?

Autor: Mateusz Miciński |

Fast Pass Hyperion Energylandia

Podobnie jak na lotniskach, na których możemy korzystać z szybszej odprawy i boardingu na pokład samolotu, tak też w wielu parkach rozrywki na świecie możemy wejść na wybrane atrakcje bez stania w zwykłej kolejce. Nie inaczej jest w Energylandii. Na kilka najlepszych atrakcji możemy wejść praktycznie bez kolejki i zbędnego czekania. A to dzięki specjalnym wejściom oznaczonym napisem Fast Pass. W tym tekście przedstawiam zatem dokładny przewodnik po bramkach szybkiego wejścia na atrakcje. Odpowiadam na pytania: ile kosztuje Fast Pass, na jakich atrakcjach jest dostępny i jak dokładnie z niego skorzystać.

Fast Pass Hyperion Energylandia

Ile kosztuje Fast Pass w Energylandii?

Fast Pass w Energylandii jest całkowicie bezpłatny! Skorzystać mogą z niego zarówno posiadacze biletów jednorazowych, dwudniowych, jak i całorocznych. Nie musimy w kasie dokupywać żadnego specjalnego biletu Fast Pass ani niczego dodatkowego ze sobą zabierać. Pamiętać należy jedynie o tym, aby po wejściu na teren Energylandii nie wyrzucać biletu. Przy każdym wejściu Fast Pass będziemy musieli zeskanować bilet, więc warto mieć go przy sobie.

Kasy biletowe i główne wejście do Energylandii
Kasy biletowe i główne wejście do Energylandii

Na jakich atrakcjach dostępny jest Fast Pass w Energylandii?

Szybkie wejścia Fast Pass w Energylandii dostępne są wyłącznie na 4 najlepszych rollercoasterach:

Ile razy można skorzystać z wejścia Fast Pass w Energylandii?

Z szybkich wejść Fast Pass na atrakcje w Energylandii podczas jednego dnia skorzystać możemy jednorazowo. Innymi słowy: posiadając bilet jednodniowy będziemy mogli 1 raz wejść przez Fast Pass na Hyperiona, 1 raz przez Fast Pass na Zadrę i tak dalej. Posiadacze biletów całorocznych skorzystać mogą z Fast Passa po 1 razie na każdej z 4 atrakcji każdego dnia pobytu w Energylandii.

Jeśli jesteśmy większą grupą w Energylandii i nie każdy zamierza korzystać z Hyperiona, Zadry, Mayana czy Abyssusa, to oczywiście możemy wykorzystać ich bilety do kolejnego przejścia przez wejście Fast Pass. Na atrakcjach od 140 cm wzrostu działają także bilety ulgowe do 140 cm. Zatem bilet naszego dziecka, które z wiadomych przyczyn nie może skorzystać na przykład z Hyperiona, także pozwala na skorzystanie z Fast Passa. Dzięki temu możemy jednego dnia przejechać się dwukrotnie ulubionych rollercoasterem przechodząc przez bramki Fast Pass.

Kolejka osób oczekujących na swój czas zarezerwowany w Fast Pass
Kolejka osób oczekujących na swój czas zarezerwowany w Fast Pass

Posiadacze biletów całorocznych mają tę zaletę, że ich przejścia przez bramki Fast Pass mają wyższy priorytet, niż Fast Pass rezerwowany w automatach. Tym samym mając bilet całoroczny nie musimy rezerwować godziny wejścia na rollercoaster. Od razu możemy przejść przez bramki Fast Pass i udać się na przejazd kolejką.

Gdzie znajdują się wejścia Fast Pass do atrakcji w Energylandii?

Wejście Fast Pass na Hyperiona

Bezkolejkowe wejście Fast Pass na Hyperiona znajduje się w głównym budynku atrakcji. Udajemy się na Hyperiona podobnie jak wszyscy inni, korzystamy z szafek depozytowych i przechodzimy przez bramki wykrywające metale. Następnie NIE wchodzimy na schody prowadzące do klatki schodowej ciągnącej się do atrakcji. Od razu przechodzimy przez wejście oznaczone napisem Fast Pass, które znajduje się za wykrywaczami metalu.

Wejście Fast Pass na Hyperiona
Wejście Fast Pass na Hyperiona

Wejście Fast Pass na Zadrę

Bezkolejkowe wejście Fast Pass na Zadrę nie jest tak oczywiste, jak w przypadku Hyperiona. Zwykłe wejście znajduje się na samym końcu Smoczego Grodu naprzeciw wejścia na Fridę. Z kolei do bramki Fast Pass jest znacznie bliżej. Po wejściu na główny dziedziniec Smoczego Grodu musimy skręcić od razu w prawo i przejść obok sklepu Zadra Shop. Dochodzimy do konstrukcji Zadry i skręcamy w prawo. Po dosłownie 20 metrach dochodzimy do bramki Fast Pass prowadzącej na rollercoaster Zadra.

Droga do wejścia Fast Pass na Zadrę
Droga do wejścia Fast Pass na Zadrę

Wejście Fast Pass na Abyssusa

Fast Pass na Abyssusa znajduje się obok standardowego wejścia. Dochodzimy do głównego wejścia i pod stacją Abyssusa znajdują się dwa oznaczenia: w prawo zwykła kolejka, w lewo wejście Fast Pass. Kierujemy się w lewo, gdzie przechodzimy do bezkolejkowego wejścia na rollercoaster Abyssus.

Wejście Fast Pass po lewej i wejście standardowe po prawej na Abyssusa
Wejście Fast Pass po lewej i wejście standardowe po prawej na Abyssusa

Wejście Fast Pass na Mayana

Bramka Fast Pass na rollercoaster Mayan znajduje się tuż przy głównym budynku kolejki. Idąc od strony wioski Wikingów (od Aztec Swing, Tsunami Drop) bramkę Fast Pass ujrzymy od razu, gdy po prawej stronie będziemy mieli budynek Mayana. Jeżeli zmierzamy od strony wejścia na Anacondę, to na wprost znajdować się będzie standardowe wejście na Mayana. Omijamy je i zmierzamy w stronę Tsunami Drop. Po lewej stronie przy budynku stacji rollercoastera Mayan znajduje się wejście Fast Pass.

Wejście Fast Pass na Mayana
Wejście Fast Pass na Mayana

Jak skorzystać z Fast Pass w Energylandii?

Aby skorzystać z bramek bezkolejkowych Fast Pass na Hyperiona, Zadrę, Mayana czy Abyssusa posiadać musimy przy sobie bilet jednorazowy (z kasy lub elektroniczny) lub bilet całoroczny. Z biletem udajemy się do wejścia oznaczonego napisem Fast Pass.

Jak wejść bez kolejki na Hyperiona?

1. Jeśli jesteś posiadaczem biletu całorocznego, to możesz przejść do kroku 2. W przypadku posiadania biletu jednorazowego lub dwudniowego najpierw musisz udać się przed budynek Hyperiona, gdzie po prawej stronie obok wejścia znajduje się automat do rezerwowania wejścia Fast Pass. Na wyświetlaczu pokazywana będzie godzina, na którą możemy zarezerwować najbliższe wejście na rollercoaster. W dniach, w których jest bardzo dużo ludzi w parku, skorzystanie z Fast Pass może być już niemożliwe. Teraz przykładamy nasz bilet do skanera. Na ekranie potwierdzamy rezerwację wejścia naciskając zielony przycisk i odbieramy bilecik uprawniający do wejścia przez bramkę Fast Pass. Pamiętaj, że z otrzymanym bilecikiem możesz wejść w przedziale 20-minutowym: 10 minut przed i 10 minut po czasie rezerwacji.

2. Za bramkami Fast Pass na Hyperionie nie ma już szafek depozytowych. Wszystkie swoje rzeczy pozostawiamy w ogólnodostępnych szafkach w budynku Hyperiona. Następnie przechodzimy przez wykrywacze metalu i wchodzimy do wejścia oznaczonego napisem Fast Pass.

3. Przykładamy wydrukowany bilecik do skanera lub bilet całoroczny z boku obudowy czytnika. Tym samym aktywuje się dla nas pojedyncze przejście przez kołowrotek. Kierujemy się dalej i trafiamy do bramek wejściowych na kolejkę Hyperion pomijając tym samym przejście przez długie korytarze budynku i wielopiętrową klatkę schodową. Teraz wystarczy ustawić się do bramki numer 1 (do pierwszego rzędu), 2 (sugerowaną dla osób pojedynczych) lub 3 (dla wszystkich pozostałych).

Jak wejść bez kolejki na Zadrę?

1. Najpierw musisz udać się do wejścia Fast Pass na Zadrę. Jak je znaleźć opisałem nieco wyżej. Jeśli jesteś posiadaczem biletu całorocznego, to możesz przejść do kroku 3.

2. Teraz w automacie do rezerwacji szybkiego wejścia należy zeskanować swój bilet. Na wyświetlaczu pokazywana będzie godzina, na którą możemy zarezerwować najbliższe wejście na rollercoaster. W dniach, w których jest bardzo dużo ludzi w parku, skorzystanie z Fast Pass może być już niemożliwe. Teraz przykładamy nasz bilet do skanera. Na ekranie potwierdzamy rezerwację wejścia naciskając zielony przycisk i odbieramy bilecik uprawniający do wejścia przez bramkę Fast Pass. Pamiętaj, że z otrzymanym bilecikiem możesz wejść w przedziale 20-minutowym: 10 minut przed i 10 minut po czasie rezerwacji.

3. Przykładamy wydrukowany bilecik do skanera lub bilet całoroczny z lewej strony obudowy czytnika. Tym samym aktywuje się dla nas pojedyncze przejście przez kołowrotek.

4. Kierujemy się dalej i dochodzimy do szafek depozytowych dostępnych wyłącznie dla osób korzystających z Fast Pass. Pozostawiamy tutaj swoje rzeczy i wchodzimy po schodach do bramek wejściowych. Teraz wystarczy ustawić się do bramki numer 1 (do pierwszego rzędu), 2 (sugerowaną dla osób pojedynczych) lub 3 (dla wszystkich pozostałych).

Warto także wiedzieć, że za bramkami Fast Pass na Zadrę, mimo że znajdują się szafki depozytowe, to nie ma możliwości zakupu opaski. W takiej sytuacji musimy zaopatrzyć się w opaskę wcześniej (w innym miejscu parku). W ostateczności możemy dojść do stacji Zadry, zejść schodami w dół i kupić opaskę przy szafkach na wejściu standardowym. Jednakże odradzam korzystanie z tej opcji, jeśli zwykła kolejka wije się na schodach, przy szafkach i dalej.

Jak wejść bez kolejki na Abyssusa?

1. Najpierw musisz udać się do wejścia Fast Pass na Abyssusa. Jak je znaleźć opisałem nieco wyżej. Jeśli jesteś posiadaczem biletu całorocznego, to możesz przejść do kroku 3.

2. Teraz w automacie do rezerwacji szybkiego wejścia należy zeskanować swój bilet. Na wyświetlaczu pokazywana będzie godzina, na którą możemy zarezerwować najbliższe wejście na rollercoaster. W dniach, w których jest bardzo dużo ludzi w parku, skorzystanie z Fast Pass może być już niemożliwe. Teraz przykładamy nasz bilet do skanera. Na ekranie potwierdzamy rezerwację wejścia naciskając zielony przycisk i odbieramy bilecik uprawniający do wejścia przez bramkę Fast Pass. Pamiętaj, że z otrzymanym bilecikiem możesz wejść w przedziale 20-minutowym: 10 minut przed i 10 minut po czasie rezerwacji.

3. Przykładamy wydrukowany bilecik do skanera lub bilet całoroczny z lewej strony obudowy czytnika. Tym samym aktywuje się dla nas pojedyncze przejście przez kołowrotek. Po przejściu przez kołowrotek skorzystać możemy z szafek depozytowych, w których powinniśmy zostawić wszystkie nasze rzeczy. Tym bardziej warto to zrobić, ponieważ na stacji Abyssusa nie ma ogólnodostępnych półek.

4. Tuż za szafkami znajduje się drugi kołowrotek, w którym przykładamy wydrukowany bilecik do skanera lub bilet całoroczny z lewej strony obudowy czytnika. Tym samym aktywuje się dla nas pojedyncze przejście przez kołowrotek. Schodami dochodzimy na stację Abyssusa do bramki wejściowej od razu na przejazd kolejką.

Warto także pamiętać, że po odbiór rzeczy z szafek musimy powrócić w to samo miejsce i przejść przez pierwszy kołowrotek. Nie wymaga ona skanowania biletu, a po odbiorze rzeczy wychodzimy przez ten sam kołowrotek od drugiej strony (jest on dwukierunkowy).

Jak wejść bez kolejki na Mayana?

1. Najpierw musisz udać się do wejścia Fast Pass na Mayana. Jak je znaleźć opisałem nieco wyżej. Jeśli jesteś posiadaczem biletu całorocznego, to możesz przejść do kroku 3.

2. Teraz w automacie do rezerwacji szybkiego wejścia należy zeskanować swój bilet. Na wyświetlaczu pokazywana będzie godzina, na którą możemy zarezerwować najbliższe wejście na rollercoaster. W dniach, w których jest bardzo dużo ludzi w parku, skorzystanie z Fast Pass może być już niemożliwe. Teraz przykładamy nasz bilet do skanera. Na ekranie potwierdzamy rezerwację wejścia naciskając zielony przycisk i odbieramy bilecik uprawniający do wejścia przez bramkę Fast Pass. Pamiętaj, że z otrzymanym bilecikiem możesz wejść w przedziale 20-minutowym: 10 minut przed i 10 minut po czasie rezerwacji.

3. Przykładamy wydrukowany bilecik do skanera lub bilet całoroczny z lewej strony obudowy czytnika. Tym samym aktywuje się dla nas pojedyncze przejście przez kołowrotek. Po przejściu przez kołowrotek skorzystać możemy z szafek depozytowych, w których powinniśmy zostawić wszystkie nasze rzeczy.

4. Schodami dochodzimy na stację Mayana do bramki wejściowej od razu na przejazd kolejką. Po przejażdżce musimy powrócić pod stację Mayana i odebrać swoje rzeczy z szafek. Szafki depozytowe przy Fast Pass są dwustronne, zatem nie musimy już przechodzić przez kołowrotek dla osób korzystających z Fast Pass.

Gdzie brakuje mi wejść Fast Pass w Energylandii?

Osobiście brakuje mi wejść Fast Pass także na kilku innych atrakcjach. Świetną sprawą byłyby również szybkie wejścia na wodny rollercoaster Speed, na Formułę, Anacondę czy też RMF Dragon. Uważam, że technicznie jest możliwe stworzenie dodatkowych dojść do tych czterech kolejnych atrakcji. Przy wejściu do szafek przy Spedzie można wygospodarować dodatkową odnogę prowadzącą do stacji Speeda. Przy Formule można stworzyć Fast Pass od strony odbioru z szafek depozytowych. Na Anacondzie można zrobić dojście podobnie jak na Speedzie, czyli od strony wejścia do szafek. Z kolei na RMF Dragon stworzyć dojście od strony wulkanu, gdzie pozwoliłoby to skrócić czas oczekiwania do atrakcji.

Długie dojście na RMF Dragon