TOP 10 najlepszych atrakcji dla małych dzieci w Energylandii

Autor: Mateusz Miciński |

W Energylandii znajduje się dokładnie 25 atrakcji dla dzieci od 2 roku życia, a w tym aż 9 atrakcji dla niemowlaków. Daje nam to spory wybór przy zabawie na karuzelach i atrakcjach z naszymi najmniejszymi dzieciaczkami. Większość z tych atrakcji znajdziemy w Bajkolandii, kilka znajduje się także w Strefie Familijnej, Smoczym Grodzie, Sweet Valley oraz jedna w Aqualantis. Błądzenie po całej Energylandii w poszukiwaniu najciekawszych atrakcji dla naszych pociech może być męczące i czasochłonne. Dlatego też przygotowałem zestawienie TOP 10 najlepszych atrakcji dla najmniejszych dzieci w Energylandii. Pod uwagę wziąłem atrakcje od 0 lat oraz od 2 lat. Ponadto poniższe zestawienie stworzyłem na podstawie opinii mojego syna, znajomych z dziećmi, a także własnych doświadczeń. Zapraszam zatem do zestawienia TOP 10 najlepszych atrakcji dla małych dzieci w Energylandii.

Zestawienie zostanie zaktualizowane po premierze nowej strefy Sweet Valley.

TOP 10 najlepszych atrakcji dla małych dzieci w Energylandii
TOP 10 najlepszych atrakcji dla małych dzieci w Energylandii

10 – Dragon Adventure — najlepsza atrakcja widokowa w Energylandii

Dragon Adventure to w mojej ocenie najlepsza widokowa atrakcja w Energylandii w strefie Smoczy Gród. Wagoniki stylizowane na smoki są przestronne, wygodne i pomieszczą całą 4-osobową rodzinę. Z przejażdżki skorzystać mogą już dzieciaki od 2 lat, a dwie osoby dorosłe do dyspozycji mają klasyczne pedały, którymi możemy nieco przyspieszyć cały przejazd. Stację atrakcji Dragon Adventure znajdziemy po lewej stronie po wejściu na dziedziniec strefy. Przejazd z kolei odbywa się po torze umieszczonym wysoko nad plantami przed strefą Smoczy Gród. Podczas kilkuminutowej podróży możemy odpocząć, zrelaksować się i podziwiać Sweet Valley, Wonder Wheel i dalsze atrakcje.

Dragon Adventure
Dragon Adventure

9. Grotto Expedition — widokowy rejs statkiem pod torem rollercoastera

Grotto Expedition to jedyna atrakcja w strefie Aqualantis, która dostępna jest dla dzieci od 2. roku życia. Podobnie jak Dragon Adventure jest to typowo widokowa atrakcja, jednak w tym przypadku podróż odbywa się w statkach po otwartym akwenie wodnym. Oczywiście rejs jest w pełni autonomiczny i to nie my sterujemy łodziami. Niewątpliwą atrakcją Grotto Expedition jest przepływ blisko toru rollercoastera Ekipa Light Explorers. Praktycznie cały tor tej kolejki przebiega nad wodą, po której pływają wieloosobowe stateczki Grotto Expedition.

Grotto Expedition
Grotto Expedition

8 – Air Show — rozbujany samolot dla dwulatków

Air Show to jedna z propozycji, które znajdziemy w strefie Bajkolandia. Atrakcja ta stylizowana jest na rozbujany samolot, który buja nami raz w lewo i raz w prawo. Niewątpliwą zaletą bujanej karuzeli jest jej czas trwania, który w moim odczuciu jest stosunkowo długi, co pozwala dzieciakom świetnie się bawić przez dłuższą chwilę. Z karuzeli Air Show skorzystać mogą już pociechy od 2. roku życia.

Air Show
Air Show

7 – Viking Ride — spokojny rejs z elementami rywalizacji

Viking Ride to rejs 8-osobowymi statkami wśród wikingowego wystroju i efektów wodnych. Sam rejs jest bardzo spokojny, a cała zabawa polega na strzelaniu z armatek wodnych do innych osób na łodziach. Jeśli wśród nas nie ma akurat innej łodzi z gośćmi, możemy także strzelać wodą do elementów scenografii. Przeprawa trwa ładnych kilka minut i przez ten czas możemy naprawdę mocno zmoknąć.

Jeśli na Viking Ride chcemy przetrwać batalię jak najdłużej, a zarazem brać mniejszy udział w wodnej bitwie, najlepiej siąść z lewej strony łodzi. Ponadto w bardzo ciepłe dni na Viking Ride co kilka minut wystrzeliwany jest do góry strumień wody. Jeżeli akurat przepływamy obok wystrzału, to możemy liczyć na lekkie ochlapanie.

Viking Ride
Viking Ride

Oczywiście Viking Ride jest świetną atrakcją widokową szczególnie w ciepłe i gorące dni, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z rejsu wiosną lub jesienią. Z atrakcji skorzystać mogą dzieciaki od 2. roku życia.

6 – Farma Krasnali / Jeep Safari — przejażdżka dla najmłodszych

Na szóstym miejscu postanowiłem ulokować dwie bardzo podobne do siebie atrakcje, które zresztą znajdują się tuż obok siebie. Zarówno Farma Krasnali, jak i Jeep Safari znajdziemy w strefie Bajkolandia i dostępne są nawet dla niemowlaków. Zabawa polega na spokojnej przejażdżce ciekawie stylizowanymi pojazdami wśród pięknej scenerii, która szczególnie przypadnie gustom najmłodszym gościom Energylandii.

Wyprawa przez Farmę Krasnali przypomina podróż przez bajkowy świat pośród krasnali i pięknie utrzymanej wiejskiej farmy. Podróż odbywamy pojazdami przypominającymi małe traktorki, a długość toru wynosi około 140 metrów. Z kolei na Jeep Safari wczuwamy się w podróżnika przemierzającego Afrykę pośród dzikich zwierząt po torze długości blisko 160 metrów. Pojazdy Jeep Safari stylizowane są na małe terenowe samochody, którym trudny teren nie jest obcy.

Farma Krasnali w Energylandii
Farma Krasnali w Energylandii

5 – Wonder Wheel – piękne widoki i relaks

Wonder Wheel w Energylandii to najwyższa widokowa atrakcja, a także największe koło młyńskie w Polsce. Wonder Wheel premierę miał w 2022 roku. Z wysokości 53 metrów jesteśmy w stanie na spokojnie podziwiać panoramę całego parku. Najlepiej widać Smoczy Gród, Aqualantis, Sweet Valley, a także takie atrakcje jak Anaconda, czy Mayan. W 6-osobowych klimatyzowanych i w pełni zamykanych gondolach pokonujemy 2 pełne okrążenia koła, mogąc odpocząć, zrelaksować się i podziwiać widoki. Polecam szczególnie jako odpoczynek po mocniejszych atrakcjach, a także, aby na chwilę odsapnąć od biegania po parku.

Wonder Wheel
Wonder Wheel

Z koła młyńskiego Wonder Wheel skorzystać mogą już nawet niemowlęcia. Polecam całą rodziną odbyć tę podróż w jednej z 30 gondoli.

Gondola koła młyńskiego Wonder Wheel
Gondola koła młyńskiego Wonder Wheel

4 – Fuego — klasyczna karuzela w smoczym klimacie

Fuego to jedyna klasyczna karuzela dostępna w strefie Smoczy Gród. Dzieci od 2. roku życia mogą poczuć się jakby latały na małych smoczkach. Zasiadamy w gondolach stylizowanych na kolorowe i miłe smoczki, a następnie w spokojnym tempie obracamy się wokół, a gondole unoszą się raz w górę i raz w dół. To jedna z ulubionych atrakcji dla najmłodszych, tym bardziej że znajduje się w pięknie stylizowanej strefie Smoczy Gród nieopodal rollercoastera Zadra, “średniowiecznych” murów i licznej roślinności.

Fuego
Fuego

3 – WRC Auto Zderzaki — zderzające się samochodziki w wersji dla dzieci

Przechodzimy już do trzech najlepszych atrakcji w zestawieniu TOP 10 najlepszych atrakcji dla małych dzieci w Energylandii. Trzecie i zasłużone wg mnie miejsce zajmują klasyczne zderzające się samochodziki w wersji dla dzieci, które znajdziemy w Bajkolandii nieopodal rollercoastera Mars. Z atrakcji WRC Auto Zderzaki skorzystać mogą dzieci jedynie samodzielnie, pod warunkiem że mieszczą się w przedziale wzrostu od 80 cm do 150 cm. Można śmiało przyjąć, że większość dwulatków ma już ponad 80 cm wzrostu.

Zabawa polega na samodzielnym kierowaniu samochodzika w pojedynkę lub z drugim dzieckiem. Dzieci do dyspozycji mają kierownicę oraz jeden pedał służący do przyspieszania pojazdu. Po wydzielonej strefie dzieci mogą poruszać się we wszystkie kierunki, a to, co im daje najwięcej frajdy, to możliwość zderzania się z innymi uczestnikami zabawy.

Mimo że dzieciaki muszą z atrakcji korzystać bez rodziców, to obsługa WRC Auto Zderzaki cierpliwie pomaga każdemu dziecku, które pierwszy raz zasiądzie za kierownicą. Pracownicy pomagają zapiąć pasy i wykonać swoją pierwszą przejażdżkę.

WRC Auto Zderzaki
WRC Auto Zderzaki

2 – Circus Coaster — jedyny rollercoaster dla najmłodszych dzieci

W rankingu najlepszych atrakcji dla najmłodszych nie mogłoby zabraknąć rollercoastera. Circus Coaster to jedyny rollercoaster w Energylandii, z którego skorzystać mogą już dzieci od 2. roku życia. Atrakcję znajdziemy w strefie Bajkolandia nieopodal Space Boostera.

Circus to mała kolejka górska, która pokonuje kilka okrążeń po praktycznie płaskim owalu ze stosunkowo niską prędkością.

Circus Coaster
Circus Coaster

1 – Sissi — piękna klasyczna karuzela wiedeńska

W każdym dobrym parku rozrywki na świecie nie może zabraknąć klasycznej karuzeli wiedeńskiej. Nie inaczej jest w Energylandii. Tuż na wejściu do Bajkolandii od strony Big Milk Water Park umieszczono naprawdę świetnie wykończoną i podświetlaną karuzelę. Dzieci do dyspozycji mają dwa poziomy, na których znajdziemy liczne konie, karoce i samochodziki, z czego większość porusza się także w górę i dół.

Sissi
Sissi

Wchodząc do karuzeli wiedeńskiej Sissi to my decydujemy, czy udajemy się na piętro, czy pozostajemy na najniższym poziomie. Wybieramy konia lub inny pojazd i zasiadamy w nim. Następnie możemy już delektować się spokojną przejażdżką. Z karuzeli Sissi skorzystać mogą najmłodsze dzieci, zatem bez przeszkód możemy zabrać na nią także niemowlaka.

Sissi nocą
Sissi nocą