Kiedy otwarcie Sweet Valley w Energylandii?

Autor: Mateusz Miciński |

Wejście do Sweet Valley

Sweet Valley to już 7 strefa parku rozrywki Energylandia w Zatorze. Nowa strefa dedykowana jest najmłodszym gościom, czego dowodem jest cukierkowy wystrój i atrakcje, z których skorzystać będą mogli już najmłodsi. Flagową atrakcją Sweet Valley będzie rollercoaster Choco Chip Creek. Co ważne, otwarcie strefy Sweet Valley podzielono na dwa etapy. W takim razie kiedy otwarcie Sweet Valley w Energylandii?

Główne wejście do strefy Sweet Valley
Główne wejście do strefy Sweet Valley

Kiedy otwarcie Sweet Valley w Energylandii?

Na początku padały zapewnienia, że jeszcze w 2022 roku dla gości oddane zostaną wszystkie atrakcje (etap pierwszy). Co więcej, w mediach społecznościowych można było znaleźć informację, że dzień premiery będzie niespodzianką. Zwykle nowości były oddawane do użytku w urodziny parku, ale w 2022 roku tak się nie stało.

Welcome to Sweet Valley
Jedno z wejść do strefy Sweet Valley

Później okazało się, że Sweet Valley oddane zostanie do użytku dopiero w 2023 roku. Podczas konferencji Energylandia Press 2022 na pytanie dotyczące otwarcia Sweet Valley, padły słowa, że “latem przyszłego roku już będziemy mogli bawić się w Słodkiej Dolinie“. W mediach społecznościowych Energylandia poinformowała, że “niebawem poda datę otwarcia Sweet Valley“.

Tym samym nie sprawdziły się zapowiedzi i nadzieje na otwarcie siódmej strefy ani podczas sezonu 2022 nai 2023. 27 października 2023 na konferencji dla mediów Energylandia podała, że wielkie otwarcie nowej strefy Sweet Valley nastąpi już 27 kwietnia 2024 roku (sobota).

Sweet Valley w budowie (czerwiec 2022)
Sweet Valley w budowie (stan na czerwiec 2022)

Atrakcje w Sweet Valley

Siódma strefa Energylandii o nazwie Sweet Valley (Słodka Dolina) posiadać będzie 9 atrakcji dla najmłodszych. Flagową atrakcją będzie familijny rollercoaster o nazwie Choco Chip Creek. Wyglądem przypomina ciuchcię parową, a jej stacja stylizowana jest ciasteczkową kopalnią.

Choco Chip Creek

Choco Chip Creek będzie wyjątkowy pod wieloma względami na tle innych kolejek górskich w Energylandii. Długość toru wynosi aż 1200 metrów (prawie tyle, co Abyssus, Zadra czy Hyperion). Osiągać będzie całkiem słuszną prędkość 55 km/h, a najwyższy punkt kolejki znajduje się na 16,5 metrach wysokości. Poza unikatową długością jak na familijny rollercoaster Choco Chip Creek będzie pierwszą kolejką górską w Energylandii, na której podczas jednego przejazdu aż 3-krotnie będziemy wyciągani za pomocą napędu łańcuchowego. Tym samym aż 3-krotnie zaliczać będziemy zjazd z góry, za każdym razem innej.

Choco Chip Creek
Choco Chip Creek

Sweet Valley uzupełni jeszcze osiem innych atrakcji, w tym drugi rollercoaster w tej strefie. Będzie nim Honey Harbour o długości 254 metrów, wysokości 11,7 metra oraz prędkości 46 km/h. Do dyspozycji oddane zostaną także liczne karuzele. Jedną z nich będzie zakręcona karuzela z filiżankami Twis’Tea, balonowa Bon Bon Balloon, Candy Critters i klasyczna karuzela wenecka o nazwie Candy Carousel. Nie zabraknie także przejażdżki widokowej w traktorkach Mini Track’Tour Ride i wodnego spływu dla najmłodszych o nazwie Bumble Boats. Całość uzupełni atrakcja Crazy Barn, która przypominać będzie wiejską stodołę osadzoną na obrotowej platformie.

Sweet Valley (stan na 24.10.2022)
Sweet Valley (stan na 1 kwietnia 2023)

W drugim etapie do dyspozycji gości oddany zostanie pokaźnych rozmiarów multifunkcyjny budynek restauracyjno-widokowy. Pozwoli on realizować kolacje podczas pokazów artystycznych, jakże popularne w innych europejskich parkach rozrywki. Budynek ten nazwano Sweet Valley Town Hall Theatre i ma on jednorazowo pomieścić 1000 osób. Tym samym będzie to największy tego typu obiekt na terenie Energylandii.

Sweet Valley w Energylandii (stan na 24.10.2022)
Sweet Valley w Energylandii (stan na 30.10.2022)
Sweet Valley w Energylandii (stan na 1 kwietnia 2023)

Postęp prac w Sweet Valley (stan na listopad 2022)

Aktualnie widać, że praktycznie wszystkie obiekty i atrakcje są gotowe. Gdzieniegdzie widoczne są ostatnie prace wykończeniowe. Możliwe także, że część urządzeń czekają jeszcze testy i odbiory. Dokładnie 24 października odbywało się sporo przejazdów testowych flagowego rollercoastera Choco Chip Creek.

Mini Track'Tour Ride
Mini Track’Tour Ride (stan na sierpień 2022)
Mini Track’Tour Ride (stan na 1 kwietnia 2023)

Tor i budynek Choco Chip Creek wydają się gotowe, jednak trwają jeszcze prace przy scenografii wokół toru. Już w wakacje rozpoczęły się prace przy tematyzacji toru kolejki (budowa tuneli). O ile we wrześniu widać było, że trwają jeszcze prace przy dwóch tunelach, tak pod koniec października są one już gotowe. Tunele od Smoczego Grodu mają na razie jedynie konstrukcje i prace przy nich nie są kontynuowane.

Trwające prace przy Choco Chip Creek (stan na 17 września 2022)
Częściowo ukończona tematyzacja przy Choco Chip Creek (stan na 24 października 2022)
Częściowo ukończona tematyzacja przy Choco Chip Creek (stan na 1 kwietnia 2023)

Także Candy Carousel, Bon Bon Ballon, Mini Track’Tour Ride i Bumble Boats wydają się gotowe.

Bon Bon Ballon w Sweet Valley
Bon Bon Ballon w Sweet Valley

Z kolei przy rollercoasterze Honey Harbour cały czas trwają prace wykończeniowe.

Honey Harbour
Prace przy tematyzacji Honey Harbour (stan na 17 września 2022)
Honey Harbour
Wyglądająca na gotową tematyzacja Honey Harbour (stan na 16 października 2022)
Tematyzacja Honey Harbour (stan na 30 października 2022)
Tematyzacja Honey Harbour (stan na 1 kwietnia 2023)