Który rollercoaster w Energylandii jest najwyższy, najszybszy i najdłuższy

Autor: Mateusz Miciński |

W tym wpisie przedstawiam 7 zestawień przedstawiających rekordy atrakcji i rollercoasterów w Energylandii. Poniżej znajdziesz informacje, który rollercoaster jest najwyższy, najszybszy, najdłuższy i który z nich posiada najwięcej inwersji. Ponadto prezentuję najwyższe, najszybsze i najdłuższe atrakcje Energylandii wykluczając rollercoastery.

Jaki rollercoaster w Energylandii jest najwyższy?

1. Hyperion – 77 metrów (spadek 82 metry)

Hyperion to stalowy rollercoaster z kategorii hyper coaster z klasycznym wyciągiem łańcuchowym. Bez wątpienia rollercoaster Hyperion jest najwyższą kolejką górską w Energylandii, a nawet w całej Polsce! Wysokość od ziemi do najwyższego szczytu to aż 77 metrów, a spadek ma aż 82 metry, ponieważ tor został poprowadzony tunelem. Warto dodać, że Hyperion jest drugą najwyższą kolejką górską w Europie. Z kolei w skali całego świata Hyperion to ósma najwyższa kolejka górska.

Hyperion najszybszy rollercoaster w Energylandii
Hyperion najwyższy rollercoaster w Energylandii

2. Zadra – 62,8 metrów

Zadra to hybrydowy rollercoaster z kategorii hyper coaster z klasycznym wyciągiem łańcuchowym. Tym samym Zadra w dniu otwarcia była najszybszym i najbardziej stromym rollercoasterem hybrydowym na świecie! Najwyższy szczyt Zadry znajduje się na aż 62,8 metrach wysokości, czyniąc Zadrę drugim najwyższym rollercoasterem Energylandii.

Zadra najwyższy i najszybszy rollercoaster w Energylandii
Zadra

3. Speed – 50 metrów

Speed to wodny rollercoaster, jedyny taki w Energylandii, który równocześnie jest najwyższym i najszybszym wodnym rollercoasterem na świecie! Drugi identyczny egzemplarz można znaleźć we Włoszech. Przy prędkości około 100 km/h zjeżdżamy z 50-metrowej pochylni wprost do wody.

Speed najwyższy i najszybszy rollercoaster w Energylandii
Speed

Jaka atrakcja w Energylandii jest najwyższa?

1. Wonder Wheel – 53 metry

Koło Wonder Wheel w Energylandii to najwyższa widokowa atrakcja, a także największe koło młyńskie w Polsce. Wonder Wheel premierę miał w 2022 roku. Z wysokości 53 metrów jesteśmy w stanie na spokojnie podziwiać panoramę całego parku.

Wonder Wheel
Wonder Wheel

2. Space Booster – 40 metrów

Space Booster to 40-metrowe ramię z umieszczonymi po obu końcach 4-osobowymi gondolami. Osiąga on prędkość do 100 km/h, podczas której przeciążenia sięgają 4 g.

Space Booster
Space Booster

2. Tsunami Drop – 40 metrów

Drugie miejsce w tym zestawieniu ex aequo zajmuje wieża spadania, która jednorazowo na swój pokład zabiera do 16 gości i wyjeżdża prawie na samą górę. Po czym następuje kontrolowany spadek w dół, podczas którego doznajemy krótkiego przeciążenia ujemnego. Wysokość wieży od ziemi to aż 40 metrów.

Tsunami Drop
Tsunami Drop

Jaki rollercoaster w Energylandii jest najszybszy?

1. Hyperion – 142 km/h

Rollercoaster Hyperion to nie tylko najwyższa kolejka górska w Energylandii. Hyperion to także najszybszy rollercoaster w Energylandii, a nawet w całej Polsce! Podczas spadku kolejka osiąga zawrotną prędkość 142 km/h. Ponadto Hyperion jest drugą najszybszą kolejką górską w Europie i dziesiątą w skali całego świata.

Hyperion najwyższy rollercoaster w Energylandii
Hyperion najszybszy rollercoaster w Energylandii

2. Zadra – 121 km/h

Zadra to nie tylko drugi najwyższy rollercoaster w Energylandii. Jest także drugim najszybszym, bowiem wagoniki Zadry rozpędzają się aż do 121 km/h, a cały tor pokonują w 1 minutę i 50 sekund, czyli o 20 sekund dłużej, niż na Hyperionie.

najwyższy i najszybszy rollercoaster w Energylandii
Zadra

3. Abyssus – 100 km/h

Abyssus to stalowy rollercoaster typu double-launched coaster. To trzeci z najlepszych, najszybszych i najdłuższych rollercoasterów na terenie Energylandii. Swoimi parametrami ustępuje tylko Zadrze i Hyperionowi. Po stosunkowo spokojnej sekwencji rozgrzewkowej kolejka Abyssus wjeżdża na główny i bardzo długi napęd LSM, gdzie zostaje doładowana do prędkości aż 100 km/h. Warto dodać, że wodny rollercoaster Speed także osiąga prędkość około 100 km/h.

najwyższy i najszybszy rollercoaster w Energylandii
Główny napęd LSM na Abyssusie

Jaka atrakcja w Energylandii jest najszybsza?

1. Space Booster – 100 km/h

Space Booster jest drugą najwyższą atrakcją w Energylandii (wykluczając rollercoastery), a także najszybszą w całym parku w Zatorze (nie licząc kolejek górskich). Gondole umocowane na końcach długiego ramienia osiągają prędkość dochodzącą aż do 100 km/h, generując duże przeciążenia dodatnie i ujemne.

Space Booster — najszybsza karuzela w Energylandii
Space Booster — najszybsza karuzela w Energylandii

2. Anaconda – 55 km/h

Anaconda to niewątpliwie jedna z najmocniejszych atrakcji wodnych w Energylandii. To świetna atrakcja dla całych rodzin, gdzie zasiadamy w dużej i przestronnej łodzi, a następnie spływamy z dwóch stosunkowo sporych wzniesień przypominających wodospady. Podczas spływu łodzie osiągają prędkość dochodzącą do 55 km/h.

Anaconda
Anaconda

3. Space Gun – 50 km/h

Space Gun często porównywany jest do Space Boostera i określany jego mniejszą oraz słabszą wersją. Faktycznie coś w tym jest, jednak w Space Gun zasiadamy w długich gondolach umocowanych na dwóch osobnych ramionach, które poruszają się w przeciwnych kierunkach. Podczas zabawy rozpędzani jesteśmy do prędkości wynoszącej 50 km/h.

Space Gun
Space Gun

Jaki rollercoaster w Energylandii jest najdłuższy?

1. Hyperion – 1450 metrów

To właśnie do Hyperiona należą 3 najważniejsze rekordy: rollercoaster ten jest najszybszy, najwyższy i posiada najdłuższy tor w Energylandii. Wagoniki Hyperiona pokonują tor o długości aż 1450 metrów w czasie 1 minuty i 30 sekund.

Hyperion najdłuższy rollercoaster w Energylandii
Hyperion najdłuższy rollercoaster w Energylandii

2. Zadra – 1316 metrów

Zadra to nie tylko druga najszybsza kolejka górska w Energylandii. Drugie miejsce zajmuje także wśród najdłuższych rollercoasterów ex aequo z Abyssusem. Długość jej toru wynosi aż 1316 metrów (czyli tylko o 134 mniej niż Hyperion). Przejazd całego toru trwa 1 minutę i 50 sekund.

Zadra
Zadra

2. Abyssus – 1316 metrów

Rollercoaster Abysuss jest trzecią najszybszą kolejką w Energylandii, a także ex aequo drugą najdłuższą. Jej tor tak samo, jak w Zadrze liczy 1316 metrów, a przejazd trwa 1 minutę i 57 sekund.

Abyssus w całej okazałości
Abyssus w całej okazałości

Jaka atrakcja w Energylandii jest najdłuższa?

1. Atlantis – 500 metrów

Atlantis to mniejsza wersja pontonów dostępnych w Energylandii. Rzekę o długości 500 metrów pokonuje się w małych 4-osobowych pontonach z prędkością 5,8 km/h.

Atlantis
Atlantis

2. Anaconda – 497 metrów

Anaconda to przede wszystkim druga najszybsza atrakcja w Energylandii (nie licząc rollercoasterów). Ponadto Anaconda może poszczycić się jednym z najdłuższych dystansów, jaki pokonujemy podczas zabawy. Cały tor Anacondy liczy 497 metrów.

Anaconda — najdłuższa atrakcja Energylandii
Anaconda — najdłuższa atrakcja Energylandii

3. Jungle Adventure – 486 metrów

Jungle Adventure to spływ 8-osobowymi pontonami po wzburzonej rzece o długości 486 metrów z prędkością 20 km/h. Na trasie atrakcji czekają na nas liczne efekty i niespodzianki wodne, w tym uskoki wody oraz wodospady.

Jungle Adventure
Jungle Adventure

Który rollercoaster w Energylandii ma najwięcej inwersji?

1. Mayan – 5 inwersji

Mayan to popularna na całym świecie odwrócona kolejka górska, na której tor znajduje się nad naszymi głowami. Praktycznie identycznych egzemplarzy znajduje się aż 27 w różnych parkach rozrywki na świecie. Co więcej, Mayan jest największym rollercoasterem odwróconym w Energylandii, jak i całej Polsce. Mayan posiada 5 inwersji (Roll-over x2, Sidewinder, Inline Twist x2) i bardzo silne przeciążenia dochodzące do 5 g.

Mayan — najwięcej inwersji w Energylandii
Mayan — najwięcej inwersji w Energylandii

2. Abyssus – 4 inwersje

Abyssus to trzeci najszybszy i drugi najdłuższy rollercoaster Energylandii. Ponadto posiada rekordowe 2 napędy elektromagnetyczne i posiada aż 4 inwersje (pętla, Batwing x2, korkociąg) podczas całego swojego przejazdu.

Inwersja na Abyssusie
Inwersja na Abyssusie

3. Zadra / Formuła – 3 inwersje

Trzecie miejsce w rankingu największej liczby inwersji zajmują dwa rollercoastery: Zadra oraz Formuła. Oba z nich posiadają po 3 inwersje. W przypadku Zadry są to inwersje Zero-g-stall, Step-up Under Flip, Zero-g-roll. Z kolei rollercoaster Formuła posiada inwersje Sidewinder, korkociąg x2.

Formuła
Formuła