Speed

Autor: Mateusz Miciński |

Speed to wodny rollercoaster, jedyny taki w Energylandii, który równocześnie jest najwyższym i najszybszym wodnym rollercoasterem na świecie! Drugi identyczny egzemplarz można znaleźć we Włoszech. Przy prędkości około 100 km/h zjeżdżamy z 50-metrowej pochylni wprost do wody. Z kolei w moim osobistym rankingu TOP 10 najlepszych atrakcji w Energylandii Speed zajmuje wysokie szóste miejsce!

Speed w Energylandii
Speed w Energylandii

Parametry techniczne Speeda

Nazwa atrakcjiSpeed
ProducentIntamin
TypStalowa wodna kolejka górska
ModelWater Coaster
Data otwarcia2 kwietnia 2018 rok
NapędWinda
ZabezpieczeniaLap bar (na uda)
Wysokość50 m
Spadek50 m
Prędkość101 km/h
Długość687 m
Maksymalne przeciążenie3 g
Liczba inwersji0
Rodzaje inwersjiBrak
Liczba miejsc5 x 2 osoby w rzędzie
Przepustowość840 osób na godzinę
Wymagany minimalny wzrost140 cm
Czas całkowitego przejazdu3 minuty 16 sekund
Czas przejazdu od spadku do wyhamowania43 sekundy
Zdjęcia z atrakcjiTak, po głównym spadku, po lewej stronie
Fast PassNie
Dystans od bram Energylandii230 metrów

Opis przejazdu Speedem

Łódź opuszcza stację po pochylni i torem wodnym spokojnie dopływa do wieży kolejki. Wjeżdża na platformę windy i pionowo w górę łódka osiąga 50-metrowy szczyt spadku. Następnie kolejka po torze zjeżdża w dół pod kątem 45 stopni i przejeżdża przez krótki fragment wody. Speed wjeżdża na niskie wzniesienie, skręca w lewo i wykonuje prawoskrętną spiralę o 360 stopni. Następnie wpada do wody, generując bardzo silny efekt ochlapania. Równocześnie woda wyhamowuje łódkę i powraca ona na stację.

Łódka kolejki Speed
Łódka kolejki Speed

Moje osobiste doznania podczas przejazdu Speedem

Speed nie jest typowym rollercoasterem, na którym musimy mocno się trzymać, doświadczamy silnych przeciążeń i pokonujemy liczne inwersje do góry nogami. Wbrew pozorom Speed jest spokojną kolejką górską, która idealnie sprawdzi się w gorące dni. Początek trasy pokonujemy wodnym torem, powolutku dopływając do wieży. Na wieżę wyciągani jesteśmy windą, gdzie w środkowej części nasza łódź delikatnie pochyla się w bok. Nie ma się co jednak tym przejmować, to normalne zjawisko. Na szczycie możemy przez kilka sekund podziwiać piękne widoki prawie całej Energylandii.

50-metrowa wieża Speed
50-metrowa wieża Speed

Po osiągnięciu szczytu zjeżdżamy 50 metrów w dół pod stosunkowo niedużym kątem. Nie odczuwamy tutaj nic niebezpiecznego ani nadzwyczaj ekstremalnego. Wrażenie robi jedynie prędkość. Na samym dole czeka na nas pierwszy przejazd przez wodę, gdzie raczej ochlapani nie powinniśmy zostać. Dalsza sekwencja toru jest już nad wodą. Tutaj także nie ma żadnych mocnych doznań.

Zjazd z prędkością około 100 km/h
Zjazd z prędkością około 100 km/h

Najlepszym elementem Speeda jest jego zakończenie. Wpadamy do wody, równocześnie wyhamowując do małej prędkości. Efekt chlapnięcia jest tak silny, że możemy zostać całkowicie przemoczeni. Gorąco polecam wpis Gdzie usiąść na atrakcjach wodnych?

Zakończenie przejazdu rollercoasterem wodnym
Zakończenie przejazdu rollercoasterem Speed

Jak długo czeka się na Speeda?

Na Speeda trafimy kierując się z głównego dziedzińca parku w lewo. Tuż za Big Milk Water Park po prawej stronie jest wejście na Speeda. Na Speedzie kolejki w dużej mierze zależą od pogody. Można przyjąć założenie, że im cieplej, tym więcej ludzi wybierze się na Speeda. W chłodne i deszczowe dni można być praktycznie pewnym, że uda nam się na Speeda wejść bez czekania.

Inaczej jest w gorące wakacyjne dni. Kolejki do Speeda potrafią tworzyć się od samego rana (jest stosunkowo blisko wejścia do Energylandii). Zatem trzeba się liczyć z czasem oczekiwania wynoszącym nawet 40-60 minut. Jeżeli przez resztę dnia także pogoda dopisuje, sporo osób z Water Parku dla urozmaicenia sobie zabawy w basenach, wybiera się na Speeda. Z tego też powodu kolejki w gorące wakacyjne dni potrafią utrzymywać się do późnych popołudniowych godzin.

Widok z Wonder Wheela
Speed widziany z Wonder Wheela