Parkowanie pod Energylandią

Autor: Mateusz Miciński |

Energylandia posiada kilka parkingów i każdy z nich jest płatny. Wjazd na parking w Energylandii ma bardzo dobre oznaczenie. Przyjeżdżając w sezonie przed otwarciem, kierowani będziemy na główny parking przed głównym wejściem. Parkowanie usprawniają liczni pracownicy. W wakacje jest ich naprawdę wielu, ale także poza sezonem nie pozostaniemy sami w parkowaniu i opuszczaniu parkingów pod parkiem w Zatorze. Ile kosztuje parking w Energylandii? O tym przeczytasz w dedykowanym wpisie.

parking główny w energylandii z drona
Widok na parking główny przed Energylandią. W oddali parkingi zapasowe

Parkowanie w parku Energylandia

Gdy dojedziemy na miejsce po otwarciu i główny parking będzie już pełny, to pracownicy będą kierować nas na parkingi zapasowe: parkingi Bartuś, Energuś i Leoś, które ulokowane są tuż za strefą wodną. Każdy z parkingów pomieści setki samochodów i nie zdarzyło mi się, aby kiedykolwiek zabrakło miejsc parkingowych. Parkowanie pod parkiem Energylandia jest naprawdę łatwe.

Dodatkowe parkingi w Energylandii
Dodatkowe parkingi koło Energylandii: Bartuś, Energuś i Leoś

To, co osobiście cenię sobie w parkingach to pracowników. Znajdują się oni praktycznie na każdym kroku. Nawet na drodze publicznej kilkaset metrów jeszcze przed samym parkingiem. Ubrani są w kamizelki, dzięki czemu dobrze ich widać z daleka. Wskazują nam dojazd do miejsca już od ulicy, aż do samego zatrzymania pojazdu. Co chwilę kolejny parkingowy wskazuje nam czy mamy jechać prosto, w prawo czy lewo.

Parking główny z widokiem na Hyperiona w Energylandii
Alejka na parkingu głównym przed Energylandią

Zatem bez obaw. Jeśli boisz się ciasnych parkingów, źle znosisz jazdę wśród setek pojazdów i nie masz orientacji w terenie, to nie musisz się niczego obawiać. Energylandia zatrudnia wielu parkingowych, którzy wspomagają parkowanie i zadbają o bezproblemowy dojazd do najbliższego wolnego miejsca postojowego.

Gdy wysiądziecie z samochodu od razu zwróćcie uwagę na oznaczenia sektorów parkingu. Numerację sektorów parkingu znajdziemy wysoko na słupach i latarniach. Można też posiłkować się flagami na parkingu głównym lub po prostu policzyć alejkę, w której zaparkowaliśmy. Zapamiętanie tego na początku ułatwi Wam odnalezienie później samochodu, gdy będziecie wychodzić z Energylandii.

Oznaczenia sektorów parkingu w Energylandii
Oznaczenia sektorów parkingu w Energylandii

Niejednokrotnie widziałem zagubione rodziny szukające swojego pojazdu i nawet mnie zdarzyło się spędzić kilka dłuższych chwil na szukaniu samochodu.

Jak wyjechać z parkingu w Energylandii?

W tym przypadku niestety musimy sobie częściowo radzić sami. Alejki wyjazdowe są stosunkowo wąskie, więc warto zachować szczególną uwagę na inne zaparkowane pojazdy i czasem biegające dzieci. Na szczęście alejki są jednokierunkowe, więc po prostu wystarczy trzymać się kierunku jazdy i dojechać do głównej drogi wyjazdowej. Na jej końcu znajdują się pracownicy, którzy pokierują do bramek wyjazdowych i pomogą zeskanować bilet.

Alejka parkingowa w Energylandii
Alejka parkingowa w Energylandii

Zdarzało mi się, że wydrukowany bilet parkingowy zakupiony przez Internet nie działał podczas wyjazdu z parkingu. Ale nigdy nie było z tym problemu, pracownik sprawdził bilet i otwierał szlaban.

W sezonie tuż przed zamknięciem i przez kilkadziesiąt minut po zamknięciu Energylandii do bramek wyjazdowych tworzą się długie kolejki, więc warto uzbroić się w cierpliwość. Czasem zdarza się, że pracownicy celem rozładowania zatoru otwierają szlabany i nie sprawdzają biletów.

Główny wyjazd z parkingu Energylandii
Wyjazd z głównego parkingu w Energylandii

Dla zapominalskich umieszczono automat parkingowy z biletami po prawej stronie przed wyjazdem z parkingu głównego. Warto jednak zawczasu kupić bilet, aby potem nie blokować wyjazdu.

Biletomaty parkingowe przed wyjazdem z Energylandii
Biletomaty parkingowe tuż przed wyjazdem

Jak dostać się do Energylandii z zapasowych parkingów?

Zapasowe parkingi (te ulokowane za parkiem) otwierane są wyłącznie w sezonie. Uruchamiana jest też wtedy ciuchcia z kilkoma wagonami, która całkowicie bezpłatnie podwozi gości praktycznie pod samą główną bramę Energylandii. W godzinach otwarcia i zamknięcia i dużej frekwencji gości, ciuchcia kursuje praktycznie non stop, odjeżdżając co około 10 minut.

Ciuchcie Bartuś w Energylandii
Ciuchcie Bartuś w Energylandii

Jeżeli wyjdziecie z Energylandii i będziecie chcieli skorzystać z ciuchci, to kierujcie się w prawą stronę w kierunku starych kas biletowych. Tam znajdują się boksy wejściowe, podobne do tych, jakie są na stacjach rollercoasterów. Udajcie się na przystanek oznaczony nazwą parkingu, na którym zostawiliście auto (Bartuś – zielony, Energuś – niebieski, Leoś – czerwony).

Mapa parkingów dodatkowych w Energylandii
Mapa parkingów dodatkowych w Energylandii

Zajmijcie wolne miejsce (4 osoby na boks) i poczekajcie na najbliższą ciuchcię. Nawet jeżeli pomylicie ciuchcię to i tak dojedziecie na jeden z powyższych parkingów, które znajdują się koło siebie.

Stacja ciuchci kursującej pomiędzy dodatkowymi parkingami a główny parkingiem Energylandii
Stacja ciuchci kursującej pomiędzy dodatkowymi parkingami a główny parkingiem Energylandii

Jak i czym dojechać do Energylandii?

Do wyboru poza oczywistym samochodem, jest także dedykowany autokar Energylandii oraz pociągi. Więcej na temat dojazdu do Energylandii przeczytasz we wpisie: Jak dojechać do Energylandii?