Hyperion

Autor: Mateusz Miciński |

Hyperion to stalowy rollercoaster z kategorii hyper coaster z klasycznym wyciągiem łańcuchowym. Wyprodukowany został przez szwajcarską firmę Intamin i oddany do użytku w Energylandii 14 lipca 2018 roku. Tym samym Hyperion jest najwyższą i najszybszą kolejką górską w Energylandii, a nawet w całej Polsce!

Hyperion
Hyperion

Wysokość od ziemi do najwyższego szczytu to aż 77 metrów, ale spadek wynosi aż 82 metry, bowiem tor został poprowadzony tunelem. Podczas tego spadku kolejka osiąga zawrotną prędkość 142 km/h. Warto dodać, że Hyperion jest drugą najwyższą i drugą najszybszą kolejką górską w Europie. Z kolei w skali całego świata Hyperion to dziesiąta najszybsza i ósma najwyższa kolejka górska.

Główne wzniesienia Hyperiona
Główne wzniesienia Hyperiona

Parametry techniczne Hyperiona

Nazwa atrakcjiHyperion
ProducentIntamin
TypStalowy hyper coaster
Data otwarcia14 lipca 2018 rok
NapędŁańcuch
Wysokość77 m
Spadek82 m
Prędkość142 km/h
Długość1450 m
Maksymalny kąt spadku85 stopni
Maksymalne przeciążenie4,8 g
Liczba inwersji1
Rodzaje inwersjiTwist and Dive
Liczba pociągów2
Liczba miejsc7 x 4 osoby w rzędzie
Przepustowość1300 osób na godzinę
Wymagany minimalny wzrost140 cm
Maksymalny wzrost195 cm
Czas całkowitego przejazdu1 min 30 sekund
Czas przejazdu od szczytu do zatrzymania55 sekund
Zdjęcia z atrakcjiTak, za tunelem, dwa aparaty
Fast PassTak
Dystans od bram Energylandii110 metrów

Opis przejazdu Hyperionem

Pociąg po opuszczeniu stacji od razu rozpoczyna 35-sekundowy wyjazd na główne wzniesienie o wysokości 77 metrów. Ze szczytu Hyperion zjeżdża w dół o 82 metry i pod kątem 85 stopni. Na końcu zjazdu znajduje się tunel, pod koniec którego wykonywane jest nam zdjęcie.

Aparaty Hyperion
Aparaty przy wyjeździe z tunelu

Następnie kolejka przejeżdża przez wzniesienie o wysokości około 45 metrów, na którym odczuwamy silne przeciążenia ujemne (ejector airtime). Po wzniesieniu pokonujemy nawrót na jedynej inwersji Twist and Dive. Dalej kolejka Hyperion przejeżdża przez niskie wzniesienie z mocnym przechyłem w lewo i drugie wzniesienie z ujemnym przeciążeniem. Następnie Hyperion pokonuje drugie z najwyższych wzniesień z przeciążeniem rzędu 0 g, po którym wykonuje nawrót, niskie wzniesienie i wzniesienie z silnym przechyłem w prawo. Pod koniec przejazdu kolejka zawraca w prawo, wykonuje slalom położony nisko nad ziemią i kolejne niskie wzniesienie. Przejazd Hyperiona zakończony jest ostatnim wzniesieniem z mocnymi przeciążeniami ujemnymi i efektem chlapiącej wody (w gorące dni). Na sekcji hamującej doznajemy silnego hamowania, po którym kolejka, zawracając w prawo powraca na stację.

hyperion
Hyperion widziany z parkingu

Moje osobiste doznania podczas przejazdu Hyperionem

Hyperiona plasuję na drugim miejscu w TOP 10 najlepszych atrakcji w Energylandii. Tylko dlatego, że jest mniej intensywny niż Zadra. Na Zadrze nie mamy czasy na złapanie oddechu, tam wszystko dzieje się bardzo szybko. Z kolei na Hyperionie przeciążenia i prędkość są zdecydowanie większe, ale także dłuższe. Osobiście uwielbiam Hyperiona za bardzo silne przeciążenia ujemne. Efekt wypadania z fotela jest tutaj bodaj największy z wszystkich atrakcji w parku. Szczególnie odczuwa się to na spadku, na drugim podjeździe i inwersji (nawrocie). Jednak po nawrocie efekty są nieco słabsze, ale nie na tyle słabe, aby się nudziły.

hyperion
Hyperion

Efekt wypadania z fotela potęgują skromne zabezpieczenia. Na Hyperionie zabezpieczeni jesteśmy jedynie lap barem (blokadą na uda). Góra ciała jest całkowicie swobodna. Jeżeli do tego siądziemy na jednym z dwóch środkowych foteli, to nasze nogi będą swobodnie zwisać. Uwierzcie, że wtedy przeciążenia ujemne są kosmiczne.

Zabezpieczenia na Hyperionie
Zabezpieczenia na Hyperionie

Polecam usiąść w pierwszym rzędzie, jeżeli chcemy zaliczyć przejazd z najlepszym widokiem. Przechylenie kolejki przez szczyt i spojrzenie w przepaść robi piorunujące wrażenie. To aż 80 metrów spadku! W moim odczuciu najsłabiej odczuwa się przejazd na siedzeniach bocznych, ponieważ nogi możemy oprzeć na podłodze. Z kolei w tylnych rzędach czuć pęd, to jak kolejka jest ciągnięta, ale minusem są drgania, które psują komfort przejazdu.

Oświetlenie Hyperiona po zmroku
Oświetlenie Hyperiona po zmroku

Jak długo czeka się na Hyperiona?

Hyperion to atrakcja ciesząca się ogromnym zainteresowaniem. W sezonie lubią się tworzyć na niej kolejki nawet na 60 minut oczekiwania. Jednak poza sezonem nie powinno byś większych kolejek. Maksymalnie po 10 minutach powinniśmy wejść, a nawet nieraz udawało mi się wejść na Hyperiona z marszu.

Dojście do Hyperiona
Dojście do Hyperiona

Jeżeli wybierasz się do Energylandii w wakacje i zależy Ci na zaliczeniu Hyperiona, to nie idź na niego ani po otwarciu, ani przed zamknięciem. Wtedy są zwykle największe kolejki. Cofnij się na Hyperiona mniej więcej w środku dnia, tak w godzinach 14 – 16 będzie najlepiej. To okres, w którym można liczyć na najkrótszy czas oczekiwania.

Boksy wejściowe na Hyperiona
Boksy wejściowe na Hyperiona

Wejście do Hyperiona znajduje się tuż po prawej stronie dziedzińca. Przechodzimy przez wielką literę O z napisu Hyperion. Po wejściu do budynku musimy skorzystać z szafek depozytowych, w których odkładamy wszystkie nasze przedmioty osobiste. Następnie przechodzimy przez bramki wykrywające metal i schodami udajemy się na klatkę schodową.

Wejście do budynku Hyperiona
Wejście do budynku Hyperiona

W sezonie zwykle pokonać musimy 4 piętra do góry, a następnie 4 piętra w dół po schodach, aż dojdziemy do boksów wejściowych na atrakcję. Poza sezonem i w dni, kiedy na terenie parku jest mało osób, górne piętra klatki są zamykane i wystarczy wejść na drugie piętro. Skraca to czas dojścia do atrakcji, a zarazem zmniejsza nasze zmęczenie.

Klatka schodowa na Hyperionie
Klatka schodowa na Hyperionie