Właściciel EnergyLandii — kim jest Marek Goczał?

W 1991 roku w miejscowości Przytkowice pod Krakowem powstał klub Holiday Disco. Po kilku latach w 1998 roku został przemianowany na jeden z najsłynniejszych w Polsce klubów Energy 2000. Zaledwie kilkanaście lat później w centrum Katowic otwiera się drugi klub pod szyldem Energy 2000. Do dziś posiada on największy w Polsce parkiet. Mało tego oba kluby jako jedyne w Polsce i nieliczne na świecie mogą pochwalić się najwyższym certyfikatem jakości ISO 9001. Ponadto gościły w nim największe gwiazdy ze świata muzyki klubowej i realizowane były programy telewizyjne przez stacje TVN, MTV i Eska TV. Do dziś to jedne z najpopularniejszych klubów w Polsce, a za ich sukcesem stoi między innymi Marek Goczał — założyciel EnergyLandii. Kim jeszcze jest właściciel parku rozrywki w Zatorze?

Energy 2000 w Przytkowicach właściciel Marek Goczał
Energy 2000 w Przytkowicach (źródło: Google Street View)

Stolarz, podeszwy do butów i napoje energetyzujące

Marek Goczał to przedsiębiorca, który od młodości próbował wielu biznesów. Z zawodu jest stolarzem, jednak nigdy w fachu nie pracował, ponieważ od młodości miał dryg w kierunku własnego biznesu. Już w wieku 12 lat w remizie strażackiej w Zebrzydowicach obok Kalwarii Zebrzydowskiej stał na bramce dyskoteki.

Remiza OSP w Zebrzydowicach
Aktualna remiza OSP w Zebrzydowicach (źródło: Google Street View)

Kilka lat później wraz z bratem postanowili otworzyć lokalną dyskotekę z barem w Przytkowicach. Początkowo lokal posiadał powierzchnię 200 mkw., jednak zainteresowanie przyczyniło się do systematycznej rozbudowy. Już w 1998 roku klub został przemianowany na Energy 2000. Z kolei dziś posiada on powierzchnię aż 3000 mkw., czyniąc go jednym z największych w Polsce! Wraz z klubem założonym w 2011 roku w Katowicach są na rynku przez kilkadziesiąt lat, stając się najbardziej rozpoznawalną dyskoteką w kraju! Biorąc pod uwagę, że w ostatnich 20 latach z rynku zniknęła większość dyskotek i klubów, ten wyczyn tym bardziej zasługuje na pochwałę.

Energy 2000 w Katowicach właściciel Marek Goczał
Energy 2000 w Katowicach (źródło: Google / foto: Marian Zacieksi)

Poza klubami Energy 2000 Marek Goczał niegdyś zatrudniał 140 osób w fabryce o nazwie Techniko produkującej podeszwy obuwnicze. Niestety firma została zamknięta na skutek rosnącej konkurencji produktów z Chin. Z kolei wraz z rosnącą popularnością klubu Marek Goczał w 2000 roku uruchomił produkcję napoju energetyzującego pod nazwą „Energy 2000”. Po dwóch latach prawa do produkcji napoju zostały sprzedane innej firmie.

Inspiracją do zbudowania EnergyLandii były dzieci

Marek Goczał prowadząc interes obuwniczy posiadał sporo kontaktów biznesowych z Włochami. Jeden z partnerów biznesowych posiadał siedzibę w miejscowości Garda nieopodal parku rozrywki Gardaland. Pan Marek odwiedził go wraz ze swoją żoną Agatą i dziećmi Klaudią oraz Erykiem. Podczas pobytu, dzieci Pana Marka zapytały rodziców, dlaczego w Polsce nie mamy takiego parku rozrywki? To podobno był impuls dla Marka Goczała, aby rozeznać się w branży parków rozrywki.

Gardaland inspiracją Marka Goczała właściciela Energylandii
Gardaland (źródło: Wikipedia)

Marek Goczał odwiedził kilka innych parków tematycznych. Zaznajomił się z cenami atrakcji, które jak się okazały, były poza jego zasięgiem. Mimo wszystko obecny właściciel EnergyLandii postanowił spróbować szczęścia i już w 2009 roku złożył wniosek o dofinansowanie z funduszy europejskich. Po kilku korektach wniosku i 3 latach udało się otrzymać dofinansowanie w wysokości 42 milionów złotych (była to kwota stanowiąca 68% wartości całego projektu).

Od karpia po rollercoastery w Zatorze

Tym samym rozpoczęły się poszukiwania dużego terenu zlokalizowanego pomiędzy dwoma dużymi miastami wojewódzkimi — Katowicami a Krakowem. Padło na 26 hektarową działkę należącą do Skarbu Państwa, zlokalizowaną po zachodniej stronie Zatora. Co ciekawe w tamtym czasie po drugiej stronie Zatora funkcjonował już park rozrywki Zatorland (do 2011 roku pod nazwą DinoZatorLand). Założycielem parku ruchomych dinozaurów jest Leszek Łysoń, który znany jest także z pełnienia funkcji prezesa w Parku Miniatur w Częstochowie.

Ówcześnie mogłoby się wydawać, że Zator, miejscowość znana z karpia i powoli kojarzona z największym parkiem dinozaurów „nie pomieści” dwóch parków rozrywki. Wtedy właśnie sam Marek Goczał podjął rozmowę z rodziną Łysoń. Przekonał ich, że otwarcie kolejnego parku rozrywki w tym miejscu wpłynie pozytywnie na wizerunek Zatora w całej Polsce. Dzięki budowie EnergyLandii Zator pełni funkcję centrum rozrywki w południowej Polsce. Z kolei oferta obu parków uzupełnia się, a nie konkuruje ze sobą.

Liczne stawy hodowlane na północ od Energylandii
Liczne stawy hodowlane na północ od Energylandii

Na polach pod Zatorem pierwszą łopatę pod budowę obecnie największego parku rozrywki w Polsce wbito w 2013 roku. A już 14 lipca 2014 roku miało uroczyste otwarcie EnergyLandii.

Teren Energylandii 2013 vs aktualnie (źródło: Google Street View)

Z EnergyLandii na trasy Rajdu Dakar

W sezonie w EnergyLandii odbywają się pokazy kaskaderskie z udziałem samochodów, motocykli i ciężarówek pod nazwę EnergyLandia Extreme Show. Wśród kaskaderów znajduje się Eryk Goczał — syn właściciela parku. Zajawka do motosportu w rodzinie Goczałów jest jednak większa, niż się może wydawać. Marek Goczał swoich sił w rajdach próbował już 20 lat temu kierując quadami. Także brat właściciela parku Pan Michał Goczał spróbował przygody z rajdami, tym razem w 2019 roku. Pasja do samochodów doprowadziła obu braci do wzięcia udziału w Rajdzie Dakar w 2021 roku.

Marek Goczał Rajd Dakar 2021
Marek Goczał po prawej na Rajdzie Dakar 2021 (foto: Energylandia Rally Team)

W ich debiucie w 2021 roku startowali w klasie lekkich pojazdów SSV. Michał Goczał zajął wtedy czwarte miejsce, a właściciel EnergyLandii Marek Goczał rywalizację zakończył na ósmym miejscu. Swoich sił bracia spróbowali także rok później. Rajd zakończyli na 4 (Marek Goczał) i 5 miejscu (Michał Goczał) w ekipie Cobant Energylandia Rally Team. Co ciekawe menadżerem zespołu była Agata Goczał (żona właściciela Energylandii), a mechanikiem Eryk (syn).

Zwycięzca Rajdu Dakar

W ślad za ojcem i wujem poszedł wspomniany Eryk Goczał, który w wieku 18 lat zadebiutował w Rajdzie Dakar 2023. Pasję do motosportu zaszczepił w nim ojciec. Już jako dziecko zdobywał trofea na różnych zawodach. W wieku 15 lat zdobył tytuł Najlepszego Sportowca Juniora Roku 2019. Z kolei w sezonie 2019/20 wziął udział w Rajdowych Mistrzostwach Polski Samochodów Terenowych. Jego jednym z największych sukcesów motosportowych jest niewątpliwie tytuł driftingowego mistrza Polski w roku 2022. Eryk jest także kaskaderem i najmłodszym członkiem ekipy Energylandia Extreme Show.

Energylandia Extreme Eryk Goczał kim jest
Energylandia Extreme — pokazy kaskaderskie

Bez wątpienia jednak największym sukcesem syna właściciela EnergyLandii jest wygrana w Rajdzie Dakar 2023 w klasie SSV. W ekipie Energylandia Rally Team Eryk pokonał swoich rywali o ponad 20 minut, dzięki czemu zdeklasował konkurencję. Mało tego Eryk stał się najmłodszym zwycięzcą w historii rajdu, a także był jego najmłodszym uczestnikiem. Osiągnął to w swoim debiucie, co zasługuje na uznanie.

Eryk Goczał Rajd Dakar 2023
Eryk Goczał — Rajd Dakar 2023 (foto: Energylania Rally Team)

Noclegi, obuwie, wyroby, budowlanka i wiele biznesów Goczałów

Rodzina państwa Goczałów z Przytkowic prowadzi wiele różnych biznesów w wielu branżach. Brat właściciela parku — Michał Goczał — jest właścicielem najbardziej rozreklamowanej oferty noclegowej znajdującej się nieopodal EnergyLandii. Mowa o Western Camp Resort. Miejsce to oferuje noclegi w 60 domkach, 40 indiańskich namiotach tipi i 40 wozach kowbojskich.

Western Camp Resort
Western Camp Resort (źródło: Google / foto: Marcin Puchalski)

Marek Goczał i jego żona Agata Goczał zarządzają między innymi takimi spółkami jak: Energy 2000, Energylandia Water Park, Energylandia Goczał Family, Theme Design czy też Technoform Marek Goczał. Spółki te działają głównie w branży rozrywkowej i rekreacyjnej, jednak zajmują się także produkcją wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych. W działalność parku rozrywki zaangażowana jest także ich córka Klaudia Goczał.

Można z tego łatwo wyciągnąć wniosek, że rodzina Goczałów jest mocno skupiona i zorganizowana wokół tak dużego biznesu, jakim jest EnergyLandia, a poszczególni członkowie rodziny odpowiadają za poszczególne sektory działalności największego w Polsce parku rozrywki EnergyLandia w Zatorze.

Budowa Sweet Valley Marek Goczał
Budowa strefy Sweet Valley

Ile zarabia rodzina Goczałów?

Na pewnie niemało. Biznesy w postaci największej dyskoteki w Polsce Energy 2000 i największego parku rozrywki EnergyLandia generują olbrzymie dochody. Jednak oficjalne dane nie są znane. Wiadomo jednak, że właściciel parku w ostatnich latach nie znalazł się na liście 100 najbogatszych Polaków w rankingu Forbes. Za to Marek Goczał uplasował się na 50 miejscu na liście 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce w 2022 roku.

Kim jest właściciel Energylandii Marek Goczał
Energylandia jesienią

Również nie są znane dokładne kwoty przychodów EnergyLandii w poszczególnych latach. Wiemy jednak, że z samych tylko bonów turystycznych do dziś EnergyLandia uzyskała przychód w wysokości prawie 120 milionów złotych. Z kolei w ostatnich latach roczny przychód przekraczał 200 milionów złotych. W dużym uproszczeniu można nawet zakładać, że przychód za 2022 rok przekroczył 300 milionów złotych.

Kasy w Energylandii
Kasy w EnergyLandii

W Internecie na próżno także szukać informacji o dokładnym miejscu zamieszkania rodziny Goczałów. To oczywiście dobrze, ponieważ rodzina dba o swoją prywatność. Z kolei, jeśli szukacie w sieci informacji o wieku rodziny Goczałów, to ułatwię Wam sprawę i przedstawiam te informacje tutaj. Marek Goczał urodził się w 1975 roku, a jego żona Agata Goczał w 1980 roku. Ich dwójka dzieci to córka Klaudia Goczał urodzona w 2000 roku i syn Eryk Goczał urodzony w 2004 roku. Z kolei brat Michał Goczał urodził się w 1991 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish