EnergyLandia w Zatorze jest jednym z najszybciej rozwijających się parków rozrywki na świecie i rzecz jasna w Polsce. Naprawdę powinniśmy być dumni, że w Polsce doczekaliśmy się tak nowoczesnego, rozbudowanego i pozostającego na światowym poziomie parku rozrywki. Wielu fanów rollercoasterów i parków tematycznych z całego świata zazdrości nam, że rok w rok w Energylandii pojawiają się nowości. Trzeba podkreślić, że nie byle jakie. W takim razie, jakie są plany rozwojowe EnergyLandii na 2025 rok i kolejne lata?
Sporo parków rozrywki na świecie nie zmienia się, a swoje lata świetności ma za sobą. Wystarczy posłuchać jutuberów branżowych, czy nawet poczytać opinie o innych dużych parkach rozrywki w serwisie Google. Dobrym przykładem jest paryski Disneyland. Kto z nas za dzieciństwa nie marzył o wycieczce do krainy Myszki Mickey i Kaczora Donalda? Innym przykładem jest nasz najstarszy park rozrywki w Chorzowie — Legendia. Od dziesiątek lat nie dzieje się tam nic specjalnego. W ostatnich kilkunastu latach można jedynie wyróżnić wybudowanie Lech Coastera, Jamy Bazyliszka i dwóch atrakcji wodnych. Sporo atrakcji pamięta jeszcze głęboki PRL.
Dziś, gdyby tak spojrzeć obiektywnie EnergyLandia jest już kilka poziomów wyżej niż Disneyland pod Paryżem. Oczywiście słynny park we Francji ma zdecydowanie renomę i klimat, ale to tylko za sprawą licencji na bajki i postacie Disney (swoją drogą maskotki EnergyLandii też są super). Liczba nowych, lepszych atrakcji, a do tego większa powierzchnia oraz nowoczesność przypada naszej polskiej EnergyLandii. Dowodem tego mogą być, chociażby opinie osób, które były zarówno i tu, i tu.
Jak rozwijała się EnergyLandia w poprzednich latach?
14 lipca 2014 miało miejsce otwarcie parku rozrywki w Zatorze. Zaledwie rok później zadebiutowały dwa pierwsze w Polsce rollercoastery odwrócone: RMF Dragon oraz Mayan. W 2016 roku debiutuje pierwszy w Polsce launch rollercoaster o nazwie Formuła, a także otwarty zostaje Water Park. Rok 2017 to premiera pierwszego w Polsce shuttle coaster o nazwie Boomerang oraz dwóch mniejszych kolejek Happy Loops, oraz Circus Coaster. Przy okazji, tego samego roku park ogłosił plany na budowę trzech kolejnych dużych kolejek.
W roku 2018 premierę ma Hyperion (pozostający w czołówce światowej), najwyższy na świecie wodny rollercoaster Speed, a także powiększa się strefa wodna. Rok później debiutuje pierwsza duża strefa tematyczna na światowym poziomie. Mowa o Smoczym Grodzie, z rollercoasterem Draken, Frida i jednym z najwyższych hybrydowych kolejek Zadra. Do dziś Zadra zajmuje wysokie miejsca wśród najlepszych kolejek świata!
W 2020 roku z powodu COVID premiery nowości zostały przełożone na kolejny rok. I tak w 2021 debiutuje kolejna, szósta już strefa tematyczna z double launch coasterem Abyssus i wieloma innymi atrakcjami. Abyssus po dziś dzień jest jednym z lepszych rollercoasterów świata. W tym samym roku rusza budowa siódmej strefy Sweet Valley oraz powiększa się park wodny.
W 2022 roku mamy premierę największego w Polsce koła młyńskiego Wonder Wheel oraz kolejnej strefy wodnej Bamboo Bay.
Z kolei w 2024 roku po opóźnieniach zostaje otwarta siódma strefa parku – Sweet Valley z kolejnymi dziewięcioma atrakcjami, w tym dwoma rollercoasterami rodzinnymi.
Pełną i szczegółową historię EnergyLandii opisujemy w artykule: Jak EnergyLandia zmieniała się na przestrzeni lat? Historia EnergyLandii.
Co nowego w EnergyLandii w 2025 roku?
Niestety na rok 2025 nie zaplanowano żadnych nowych atrakcji. W planach jest ukończenie budowy zupełnie nowego pola kempingowego. Dla tych z Was, którzy preferują nocleg w kamperze lub w namiocie, EnergyLandia udostępni zupełnie odmienioną strefę namiotową.
Circus Arkadia w EnergyLandii ma być pierwszym w Polsce czterogwiazdkowym polem kempingowym w klimacie cyrkowym. Będzie to niemal luksusowe pole namiotowe pełne cyrkowych dekoracji, sklepów i małych atrakcji. W pierwszym etapie przygotowane zostaną miejsca postojowe i parcele noclegowe, a także tematyzowane sanitariaty. W drugim etapie dodane zostaną place zabaw, kino plenerowe, a nawet wozy kempingowe na wynajem.
Spodziewamy się także pełnego ukończenia Sweet Valley Town Hall, czyli pokaźnych rozmiarów multifunkcyjnego budynku restauracyjno-widokowego. Pozwoli on realizować kolacje podczas pokazów artystycznych, jakże popularne w innych europejskich parkach rozrywki. Budynek ma jednorazowo pomieścić 1000 osób. Tym samym będzie to największy tego typu obiekt na terenie EnergyLandii.
W kolejnych latach rozwój parku EnergyLandia ma przebiegać w pięciu etapach, z czego dwa zakładają powstanie kolejnych dwóch stref tematycznych. Ponadto planowane jest zbudowanie krytego aquaparku oraz czterogwiazdkowego hotelu. Gdy powstanie kryty park wodny, można zakładać, że EnergyLandia częściowo będzie czynna cały rok!
Pierwszy w Polsce tilt coaster niestety na razie NIE powstanie
Aktualizacja: Powstanie pierwszego w Polsce rollercoastera typu tilt zostało co najmniej wstrzymane, jeżeli nie całkowicie anulowane.
Kilka lat temu pewnikiem było powstanie w EnergyLandii pierwszej w Polsce kolejki górskiej typu tilt coaster. Za produkcję rollercoastera miała odpowiadać firma Vekoma, czyli producent między innymi Abyssusa, Formuły, czy Mayana. Koszt inwestycji miał wynosić ponad 51 milionów złotych, a sama kolejka miała stanąć za Zadrą.
Znane nawet były parametry kolejki. Tilt coaster w EnergyLandii miał mieć 45 metrów wysokości (dla porównania Abyssus ma 38 metrów), prędkość 85 km/h (Abyssus 100 km/h) i do dyspozycji miały być dwa pociągi po 24 pasażerów na jeden.