Mayan

Autor: Mateusz Miciński |

mayan rollercoaster energylandia

Mayan to popularna na całym świecie odwrócona kolejka górska, na której tor znajduje się nad naszymi głowami. Praktycznie identycznych egzemplarzy znajduje się aż 27 w różnych parkach rozrywki na świecie. Co więcej, Mayan jest największym rollercoasterem odwróconym w Energylandii, jak i całej Polsce. Posiada największą liczbę inwersji (5 inwersji) i bardzo silne przeciążenia dochodzące do 5 g. W moim osobistym rankingu TOP 10 najlepszych atrakcji w Energylandii Mayan zajmuje wysokie piąte miejsce!

Mayan
Mayan

Parametry techniczne Mayana

Nazwa atrakcjiMayan
ProducentVekoma
TypStalowy odwrócony coaster
ModelSLC 689m Standard
Data otwarcia12 września 2015 rok
NapędŁańcuch
ZabezpieczeniaVest restraint (na uda i ramiona)
Wysokość33,3 m
Prędkość80 km/h
Długość689 m
Maksymalne przeciążenie5 g
Liczba inwersji5
Rodzaje inwersjiRoll-over (x2), Sidewinder, Inline Twist (x2)
Liczba pociągów2
Liczba miejsc10 x 2 osoby w rzędzie
Przepustowość1040 osób na godzinę
Wymagany minimalny wzrost140 cm
Czas całkowitego przejazdu1 minuta 36 sekund
Czas przejazdu od spadku do zatrzymania40 sekund
Zdjęcia z atrakcjiTak, w najniższym punkcie przejazdu, po prawej stronie
Fast PassTak
Dystans od bram Energylandii580 metrów

Opis przejazdu Mayanem

Kolejka po opuszczeniu stacji jest wyciągana łańcuchem na główne wzniesienie o wysokości 33,3 metra. Zjeżdża z niego łukiem w prawo i pokonuje podwójną inwersję Roll-over. Następnie kolejka pokonuje wzniesienie z równoczesną zmianą kierunku jazdy w lewo. Kolejno przejeżdża drugą inwersję Sidewinder i dwie beczki pod rząd. Na koniec kolejka zawraca o 180 stopni, wykonuje niewielki slalom i zostaje wyhamowana. Po sekcji z hamulcami powraca w prawo na stację.

Inwersja na Mayanie
Inwersja na Mayanie

Moje osobiste doznania podczas przejazdu Mayanem

Mayan to ciasno zabudowany rollercoaster, na którym ma się niejednokrotnie wrażenie dużej bliskości podpór i innych elementów toru. Zjawisko to potęguje wrażenia i adrenalinę. Ponadto podczas 40-sekundowego przejazdu dzieje się bardzo dużo. Liczne inwersje, wzniesienia i zmiany kierunku jazdy dostarczają dużej frajdy z przejazdu. Dla mnie najlepszym momentem jest podwójna beczka podczas końcowego przejazdu. Jest bardzo długa, a efekt wywijania ciałem jest piorunujący.

Inwersja na Mayanie
Inwersja na Mayanie

Niestety muszę także powiedzieć dwa negatywne słowa o kolejce Mayan. Przejazd nią nie jest tak płynny i komfortowy, jak na Formule, Dragonie, czy Hyperionie. Praktycznie od samego spadku do końca Mayan wpada w spore wibracje i drgania, a na dodatek w wielu miejscach toru dochodzi do silnego szarpnięcia kolejką. Głowy sobie raczej nie poobijamy, jednak odbiera to przyjemność z przejazdu. Mam także wrażenie, że im dalej siądziemy, tym drgania są mocniejsze, co naprawdę niekorzystanie wpływa na odbiór rollercoastera.

Główne wzniesienie na Mayanie
Główne wzniesienie na Mayanie

Jak długo czeka się na Mayana?

Do Mayana dojedziemy kierując się w stronę Wioski Wikingów. Wejście znajduje się na samym końcu, za atrakcją Anaconda. Mimo że to kolejka ekstremalna, w ostatnim czasie nie jest tak oblegana, jak Hyperion, Zadra, Formuła, czy nawet Dragon. W wakacje owszem zdarzają się dni z kolejką na 30-40 minut, jednak łatwo trafić na czas oczekiwania na poziomie 10-20 minut.

Poza sezonem praktycznie nie powinno być problemu ze skorzystaniem z Mayana bez oczekiwania. Co najwyżej możemy trafić na kolejkę 10-minutową. Dodać jeszcze muszę, że minusem Mayana jest wyjście z niego. Po opuszczeniu stacji przechodzimy tyłami Mayana i Tsunami Drop. Następnie musimy przejść przez sklep i dopiero możemy wrócić w okolice rollercoastera. Nadkłada to sporo dystansu, jeśli chcemy ponownie skorzystać z tej samej kolejki górskiej.

Stacja na Mayanie
Stacja na Mayanie