Jak duża jest Energylandia?

Autor: Mateusz Miciński |

energylandia hyperion z drona

Jak podaje oficjalna strona internetowa Energylandii, park zajmuje obszar o powierzchni 70 hektarów. Dla porównania boisko na stadionie piłkarskim ma powierzchnię zaledwie 0,71 hektara (71 arów). W metrach, jeżeli mierzyć Energylandię wzdłuż i szerz można przyjąć, że zajmuje ona prostokąt o wymiarach około 1280 metrów na 520 metrów. To całkiem pokaźny rozmiar. Te wartości pokazują jak Energylandia jest duża.

energylandia hyperion z drona

Jak Energylandia wypada na tle innych parków rozrywki?

Dla porównania poniżej przedstawiam powierzchnię innych parków rozrywki. Legendia w Chorzowie, Disnayland w Paryżu, czy też Europa Park w Niemczech.

Energylandia70 hektarówPolska
Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko26 hektaryPolska
Disneyland Paris22 hektaryFrancja
Gardaland33 hektaryWłochy
Parc Asterix33 hektaryFrancja
PortAventura World52 hektaryHiszpania
Europa Park85 hektarówNiemcy

Postanowiłem na podstawie zdjęć satelitarnych samodzielnie dokonać pomiarów powierzchni Energylandii oraz Legendii. W przypadku Legendii dużą jej część zajmuje jezioro, które praktycznie nie jest wykorzystywane jako atrakcja parku.

Mierząc Legendię wychodzą dokładnie 24 hektary, ale odliczając powierzchnię jeziora pozostaje 17 hektarów obszaru, na którym możemy się bawić. W przypadku Energylandii powierzchnia wszystkich stref wynosi 40 hektarów (odliczając parkingi i budynki gospodarcze niedostępne dla zwiedzających). Energylandia w 2024 roku powiększyła się o nową strefę o nazwie Sweet Valley.

Wejście do strefy Sweet Valley

Plany Energylandii na kolejne lata

Z materiałów marketingowych Energylandii wynika, że właściciele największego polskiego parku rozrywki nie spoczywają na laurach i będą mocno rozwijać park w najbliższych latach. W roku 2014 kiedy to miało miejsce otwarcie Energylandii, zajmowała ona powierzchnię 26 hektarów, czyli dokładnie tyle samo, co dzisiaj Legendia. W 2021 roku Energylandia liczyła sobie już 43 hektary, a jeszcze w 2024 już 70 hektarów. Energylandia planuje zajmować powierzchnię aż 200 hektarów, czyli w najbliższych 3 latach zostanie powiększona aż 3-krotnie! To jest rozmach, nie ma co ukrywać! Sprawdź również jak duża jest Energylandia na mapach i zdjęciu satelitarnym.