Zakazy w Energylandii, czyli czego nam nie wolno

Autor: Mateusz Miciński |

Park rozrywki Energylandii stawia bezpieczeństwo nasze i pracowników na pierwszym miejscu. Z tego też powodu na poszczególnych atrakcjach, jak i na terenie całego parku obowiązują liczne zakazy. Warto ich przestrzegać, ponieważ za nieprzestrzeganie zasad i notoryczne naruszanie regulaminu pracownicy ochrony mają prawo nas ująć i usunąć z terenu parku. Ponadto właściciel parku może nałożyć na nas karę zakazu wstępu do Energylandii, zarówno czasową, jak i dożywotnią. Warto jeszcze wspomnieć, że osoby wpisane do rejestru przestępstw na tle seksualnym nie mają prawa wstępu do Energylandii.

Poniżej przedstawiam listę najważniejszych zakazów i nakazów, których musimy przestrzegać przebywając w Energylandii. Sprawdź zatem czego nie wolno w Energylandii i jakie zakazy aktualnie obowiązują.

Zakazy w Energylandii - czego nie wolno
Zakazy w Energylandii — czego nie wolno?

Wchodzić z psami i innymi zwierzętami

Do parku rozrywki Energylandia nie możemy wybrać się ze zwierzętami — psami, kotami, gryzoniami, gadami i wszelkimi innymi. Nie zostawiajmy naszych pupili pod żadnym pozorem w samochodach ani przywiązanych do słupków czy drzew. Wyjątkiem od tej reguły jest pies przewodnik osoby niewidomej lub niedowidzącej, pies asystent osoby niepełnosprawnej ruchowo, pies sygnalizujący osoby głuchej i pies sygnalizujący atak choroby.

Zakazy w Energylandii — czego nie wolno?
Zakazy w Energylandii — czego nie wolno?

Latać dronem nad Energylandią

Pomimo że nad Energylandią nie ma strefy No Fly Zone dla dronów, to występują dwie inne strefy geograficzne określające zasady wykonywania lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi:

  • DRAP/TMA — strefa lotniska w Krakowie, która zakazuje wykonywanie lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi. Jednak w okolicy Energylandii strefa ta obowiązuje dopiero od wysokości 2300 ft, czyli do przepisowych 120 metrów dla operatorów dronów nie obowiązuje.
  • DRAI/NW — strefa obejmująca cały teren Energylandii i okolice, nakazująca zachowanie szczególnej ostrożności. Nie jest to strefa wydzielona z ogólnodostępnej przestrzeni, a jedynie informuje ona o możliwej wzmożonej aktywności lotniczej w tym rejonie.

Jest jeszcze trzeci aspekt. W regulaminie Energylandii, a także w wielu miejscach ogrodzenia parku widnieją piktogramy zakazujące lotów dronami nad parkiem. Właściciel parku zakazuje lotów dronów, balonów, lotni, paralotni i motolotni nad wszystkimi terenami należącymi do Energylandii.

Dużą nieodpowiedzialnością jest także wnoszenie dronów na teren parku i startowanie nimi wśród gości, atrakcji i dekoracji. Jest to bezwzględnie zakazane. Jeżeli zamierzasz wykonywać loty dronem, rób to z dala od parku.

Zakaz lotów dronów w Energylandii
Zakaz lotów dronów w Energylandii

Jeździć na rowerze, rolkach, deskorolkach i hulajnogach

Kolejne zakazy w Energylandii dotyczą przemieszczania się. Na teren Energylandii nie zostaniemy wpuszczeni z żadnym sprzętem ułatwiającym poruszanie się. Rowery, rolki, hulajnogi, wrotki i deskorolki musimy pozostawić w domu lub samochodzie. Nie ma również wypożyczalni takiego sprzętu w Energylandii. Zatem poruszać musimy się pieszo. Nie wchodzi w grę także mała hulajnoga czy rowerek dla dzieci. Nie ma jednak zakazu wjazdu z wózkami dla dzieci.

Wnosić broń i niebezpieczne przedmioty

W Energylandii nie możemy posiadać ani broni, ani innych niebezpiecznych przedmiotów, w tym także materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych, materiałów łatwopalnych czy też fajerwerków.

Prowadzić sprzedaż, zbiórki i akwizycję

Energylandia to także nieodpowiednie miejsce do akwizycji, nielegalnego handlu, czy prowadzenia zbiórek pieniężnych. Zatem nie możemy prowadzić żadnej sprzedaży, reklamowania swoich produktów i usług i naklejania nalepek na terenie parku.

Wnosić i spożywać własny alkohol

Właściciel parku w Zatorze zabrania wnoszenia własnego alkoholu i spożywania go na terenie Energylandii. Mimo że nikt nie kontroluje nam plecaków czy torebek, to jednak powinniśmy korzystać z punktów gastronomicznych na terenie parku rozrywki i w nich zaopatrywać się w napoje wyskokowe. Więcej na ten temat pisałem tutaj: Co zabrać ze sobą do Energylandii?

Zakaz wnoszenia własnego alkoholu
Zakaz wnoszenia własnego alkoholu

Wchodzić na atrakcje z przedmiotami w kieszeniach

W Energylandii obowiązują zakazy i nakazy związane z wnoszonymi przez nas przedmiotami. Na wszystkie duże atrakcje powinniśmy wybierać się z pustymi kieszeniami lub ewentualnie zamkniętymi na suwak. Nie możemy posiadać przy sobie żadnych dużych, ciężkich czy twardych przedmiotów, które mogłyby wypaść z naszej kieszeni i narazić na niebezpieczeństwo współpasażerów, a nawet urządzenia i systemy należące do atrakcji.

Szafki depozytowe — zakaz wchodzenia z przedmiotami w kieszeniach
Szafki depozytowe — zakaz wchodzenia z przedmiotami w kieszeniach

Wchodzić na atrakcje z telefonami, kamerami i aparatami fotograficznymi

Podobnie jak z przedmiotami w kieszeniach, także z telefonami, kamerami i aparatami fotograficznymi nie zostaniemy wpuszczeni na wiele atrakcji. Musimy je odłożyć do szafek depozytowych, a tam, gdzie ich nie ma, będą małe otwarte półki, na których odkładamy zbędne przedmioty z kieszeni. Oczywiście na atrakcjach dla dzieci i innych mniejszych nie ma większego problemu, a wejść z przedmiotami w kieszeniach. Jednakże nie jest to zalecane.

Otwarte półki
Otwarte półki

Jeżeli planujemy nagrać przejazd rollercoasterem lub inną atrakcją za pomocą kamerki sportowej, posiadać musimy szelki na klatkę piersiową. Ponadto koniecznie udajmy się do pracownika ochrony celem uzyskania pozwolenia na korzystanie z kamerki na atrakcjach. Pracownik sprawdzi mocowanie urządzenia i przyklei nam specjalną naklejkę informującą operatorów o uzyskanej zgodzie.

Wchodzić w klapkach na rollercoastery

Regulamin Energylandii jasno określa ubiór, w jakim możemy korzystać z atrakcji. Latem nie możemy korzystać z atrakcji w klapkach czy japonkach. To obuwie możemy użytkować jedynie w strefach basenowych. W głównej części parku powinniśmy poruszać się w pełnym obuwiu lub sandałach. Jeżeli udamy się na rollercoaster w klapkach, obsługa ma prawo nas wyprosić lub nakazać przejazd na boso.

Zakaz wchodzenia na atrakcje w klapkach
Zakaz wchodzenia na atrakcje w klapkach

Wchodzić w szalikach na rollercoastery

Zimą na szybkich i ekstremalnych atrakcjach nie możemy posiadać niezabezpieczonych czapek i szalików. Najlepiej zaopatrzyć się w kominiarkę lub komin, które nie mają prawa spaść z naszej głowy. Jeżeli jednak ubrani jesteśmy w czapkę i luźny szalik, obsługa może nakazać nam zdjęcie go, lub zabezpieczenie kapturem.

Zakaz wchodzenia na atrakcje w luźnych elementach ubioru
Zakaz wchodzenia na atrakcje w luźnych elementach ubioru

Odpinać i ingerować w zabezpieczenia atrakcji

Największą funkcję bezpieczeństwa na atrakcjach pełnią bezpośrednie zabezpieczenia, które odpowiadają za poprawne utrzymanie nas na karuzeli lub rollercoasterze. Pod żadnym pozorem nie możemy próbować odpinać zabezpieczeń, pasów, ani ingerować w ich działanie. W wielu miejscach łatwodostępne są śruby, które przy użyciu odpowiednich narzędzi można byłoby odkręcić. Jest to bezwzględnie zakazane i wyjątkowo nieodpowiedzialne działanie. Warto także wszelkie zauważone odstępstwa i usterki zgłaszać obsłudze i operatorom urządzeń.

Zabezpieczenia w atrakcji Tsunami Drop
Zabezpieczenia w atrakcji Tsunami Drop

Zakazy na poszczególnych atrakcjach w Energylandii

Przed wejściem na każdą karuzelę i rollercoaster w Energylandii znajduje się tablica z regulaminem. Określa on zakazy i nakazy, mówiące między innymi o wymaganym wzroście, zachowaniu i zakazanych przedmiotach. W większości przypadków zakazane jest wnoszenie aparatów, kamer i telefonów, jedzenia i napojów, bagaży i palenia tytoniu. Ponadto osoby z chorobami kręgosłupa, serca, epilepsją i w ciąży nie powinny korzystać z atrakcji.

Wiele atrakcji posiada zakaz wstawania, przesiadania się, a nawet wyciągania rąk i/lub nóg. Zabronione jest również korzystanie z urządzeń przez osoby agresywne i pod wpływem środków odurzających. Nie możemy tworzyć tłumów i zajmować miejsca w kolejce dla innych osób. To ostatnie jest szczególnie nadużywane przez wiele osób w miesiącach wakacyjnych.

Regulamin Zadry zakazy w Energylandii
Regulamin Zadry