Praktycznie każda osoba wybierająca się do Energylandii zadaje sobie pytanie, czy będą kolejki, a jeśli tak, to jak długie. Od razu na wstępie przyznam, że nie sposób przewidzieć dokładnie, czy jutro będą duże kolejki, czy w najbliższy weekend będą i jak długie. Można przyjąć pewne zasady, które ułatwiają określenie potencjalnego czasu oczekiwania, o których przeczytasz we wpisie Kiedy jest najmniej ludzi w Energylandii? Warto jednak poznać dwa niezawodne sposoby, za pomocą których możemy dowiedzieć się ile czeka się na atrakcje w Energylandii. Oto one.

Ekrany w Energylandii
Na terenie całej Energylandii znajduje się wiele tablic z ekranami prezentującymi aktualny czas oczekiwania na najpopularniejsze atrakcje. Pierwszy taki ekran możemy zobaczyć po prawej stronie przed bramkami wejściowymi do parku w Zatorze.
Kolejne znajdziemy obok Energusia, przed Formułą, przed bramą wejściową do Sweet Valley, Smoczego Grodu i Aqualantis. A także za Smoczym Grodem przed rollercoasterem Frida, w Bajkolandii i kilku innych miejscach. Na ekranach prezentowana jest lista około 30 najlepszych atrakcji w parku wraz z orientacyjnym czasem oczekiwania.

Słowo “orientacyjny” jest tutaj na miejscu, bowiem niejednokrotnie rzeczywisty czas oczekiwania w kolejce wynosił o 5-15 minut więcej, niż na powyższych ekranach. Powodów jest kilka. Jeżeli na Hyperiona wyświetla 10 minut, idziemy do kolejki, a potem stoimy w niej 25 minut to oznaczać może, że ludzie są bardziej zagęszczeni w kolejce. Albo aktualnie w ruchu jest tylko jeden pociąg kolejki, albo trwa dostawianie drugiego pociągu lub zdejmowanie dodatkowego pociągu. Oczywiście przez system nagłaśniający będziemy informowani o dostawianiu/zdejmowaniu dodatkowego pociągu. Jest to dla nas jasny sygnał, że czas oczekiwania będzie dłuższy, niż ten podany na ekranach.

Liczniki czasu oczekiwania przed atrakcją
Przy praktycznie każdym wejścia na atrakcję znajdują się małe wyświetlacze LED, na których prezentowany jest orientacyjny czas oczekiwania na daną atrakcję. Zasady wyliczania i sprawdzalności tego czasu są identyczne, jak na ekranach zbiorczych.

Co oznacza liczba 310 na licznikach czasu w Energylandii?
Jeśli w aplikacji Energylandii albo na wyświetlaczach przy wejściu na atrakcję ujrzycie liczbę 310, to oznacza, że w tym momencie urządzenie jest niedostępne. Spowodowane to może być niekorzystną pogodą (burza, ulewny deszcz, silny wiatr), awarią atrakcji, czy innym zdarzeniem, które uniemożliwia uruchomienie rollercoastera lub atrakcji.

Czas oczekiwania na chodnikach
Przed większością popularnych atrakcji na chodnikach wymalowane są czasy oczekiwania. Także orientacyjne. Jeżeli idziemy dajmy na to na RMF Dragon, to spójrzmy w dół. Co kilkanaście metrów na ścieżce widnieć będą napisy 30 minut, 20 minut, 10 minut. One także są dla nas informacją, ile postoimy w kolejce.

Jednak tak jak w przypadku ekranów, wystarczy większe zagęszczenie ludzi w kolejce i postoimy dłużej, niż informacja na ścieżce. W przypadku mniejszego zagęszczenia kolejka powinna iść szybciej, niż czas wymalowany na chodnikach.

Niestety czas oczekiwania na atrakcje nie uwzględnia liczby pociągów w ruchu. Warto przed pójściem na rollercoaster zerknąć, czy na torze poruszają się dwa pociągi, czy jeden. Między innymi na Hyperionie, Zadrze, Formule, Abyssusie, czy Mayanie przy dużej liczbie osób dostawiany jest kolejny pociąg. Łatwo to poznać po interwałach czasu pomiędzy kolejką wyjeżdżająca na tor a tą, która akurat skończyła swój przejazd. Jeżeli pociąg z ludźmi na Hyperionie akurat wyhamował, a po kilkunastu sekundach wyjeżdża na wzniesienie kolejny, oznacza to, że w ruchu są dwa. Z kolei jeśli po zatrzymaniu kolejki, do wyjechania mija kilka minut, to w ruchu jest jeden pociąg.

I tak: w przypadku dwóch kolejek czas oczekiwania może okazać się, że będzie nawet krótszy, od tego podanego na tablicach. W przypadku jednego zwykle czeka się więcej, niż pokazują ekrany.
Kolejki do atrakcji w parku Energylandia na stronie KierunekZator.pl
Uruchomiliśmy specjalną stronę: Czas oczekiwania na atrakcje w parku Energylandia, na której sprawdzisz aktualny czas oczekiwania na kolejki Energylandia. Lista zawiera 40 najpopularniejszych atrakcji w Energylandii wraz z orientacyjnym czasem oczekiwania. Czasy przedstawiane są praktycznie na żywo (z kilkuminutowym opóźnieniem) oraz wyświetlamy także status atrakcji.
Ponadto oddajemy w Wasze ręce inteligentne zestawienie atrakcji na stronie Na co teraz pójść w Energylandii?, gdzie zawsze u góry wyświetlane będą atrakcje z najkrótszym czasem oczekiwania. Tabele z czasami zostały podzielone na kilka kategorii: 10 najpopularniejszych atrakcji, 5 najlepszych rollercoasterów, 5 najlepszych atrakcji familijnych, 5 najlepszych atrakcji dla dzieci oraz atrakcje wodne. Na samym dole z kolei wyświetlamy listę atrakcji nieczynnych i tych z najdłuższym czasem oczekiwania.

Jak sprawdzić czas oczekiwania w aplikacji Energylandii?
Innym niezawodnym sposobem sprawdzenia czasu oczekiwania do atrakcji jest zainstalowanie oficjalnej aplikacji Energylandii. Oficjalną aplikację Energylandii można pobrać ze sklepu Google Play (na urządzenia z Androidem) lub App Store (na urządzenia z iOS).
Po uruchomieniu aplikacji wystarczy na dole przejść do mapy, a następnie wyfiltrować tylko atrakcje, tak aby łatwiej odnaleźć na mapie te, które nas interesują.


Teraz wystarczy już wybrać konkretną atrakcję. W panelu na dole ekranu wyświetli się nam aktualny czas oczekiwania. Nie dla wszystkich atrakcji prezentowany jest czas oczekiwania, ale spokojnie sprawdzimy informacje o kolejkach do wszystkich popularnych rollercoasterów i karuzel.


Aplikacja przyda nam się w dwóch przypadkach. Po pierwsze nie musimy na terenie parku szukać ekranów. W dowolnym miejscu i momencie możemy zerknąć w telefon, sprawdzić czas oczekiwania i zaplanować kolejne atrakcje, na które się wybieramy.
Ponadto na kilka dni przed naszym planowanym wyjazdem do Energylandii możemy sobie codziennie w różnych porach dnia sprawdzać jak prezentują się czasy oczekiwania. Dzięki tej analizie będziemy mogli nastawić się psychicznie, czy podczas naszej obecności w parku będą duże kolejki. Ponadto warto przeklikiwać sobie różne atrakcje w różnych porach dnia. Na tej podstawie będziemy w stanie zaplanować kolejność zaliczania atrakcji, na których nam najbardziej zależy.