Plany rozwojowe Energylandii na kolejne lata

Autor: Mateusz Miciński |

Budowa Sweet Valley

Energylandia w Zatorze jest jednym z najszybciej rozwijających się parków rozrywki na świecie i rzecz jasna w Polsce. Naprawdę powinniśmy być dumni, że w Polsce doczekaliśmy się tak nowoczesnego, rozbudowanego i pozostającego na światowym poziomie parku rozrywki. Wielu fanów rollercoasterów i parków tematycznych z całego świata zazdrości nam, że rok w rok w Energylandii pojawiają się nowości. Trzeba podkreślić, że nie byle jakie. W takim razie, jakie są plany rozwojowe Energylandii?

energylandia hyperion z drona

Sporo parków rozrywki na świecie nie zmienia się, a swoje lata świetności ma za sobą. Wystarczy posłuchać jutuberów branżowych, czy nawet poczytać opinie o innych dużych parkach rozrywki w serwisie Google. Dobrym przykładem jest paryski Disneyland. Kto z nas za dzieciństwa nie marzył o wycieczce do krainy Myszki Mickey i Kaczora Donalda? Innym przykładem jest nasz najstarszy park rozrywki w Chorzowie — Legendia. Od dziesiątek lat nie dzieje się tam nic specjalnego. W ostatnich kilkunastu latach można jedynie wyróżnić wybudowanie Lech Coastera, Jamy Bazyliszka i dwóch atrakcji wodnych. Sporo atrakcji pamięta jeszcze głęboki PRL.

Dziś, gdyby tak spojrzeć obiektywnie Energylandia jest już kilka poziomów wyżej niż Disneyland pod Paryżem. Oczywiście słynny park we Francji ma zdecydowanie renomę i klimat, ale to tylko za sprawą licencji na bajki i postacie Disney (swoją drogą maskotki Energylandii też są super). Liczba nowych, lepszych atrakcji, a do tego większa powierzchnia oraz nowoczesność przypada naszej polskiej Energylandii. Dowodem tego mogą być, chociażby opinie osób, które były zarówno i tu, i tu.

Jak rozwijała się Energylandia w poprzednich latach?

14 lipca 2014 miało miejsce otwarcie parku rozrywki w Zatorze. Zaledwie rok później zadebiutowały dwa pierwsze w Polsce rollercoastery odwrócone: RMF Dragon oraz Mayan. W 2016 roku debiutuje pierwszy w Polsce launch rollercoaster o nazwie Formuła, a także otwarty zostaje Water Park. Rok 2017 to premiera pierwszego w Polsce shuttle coaster o nazwie Boomerang oraz dwóch mniejszych kolejek Happy Loops, oraz Circus Coaster. Przy okazji, tego samego roku park ogłosił plany na budowę trzech kolejnych dużych kolejek.

Rollercoaster Mayan
Rollercoaster Mayan

W roku 2018 premierę ma Hyperion (pozostający w czołówce światowej), najwyższy na świecie wodny rollercoaster Speed, a także powiększa się strefa wodna. Rok później debiutuje pierwsza duża strefa tematyczna na światowym poziomie. Mowa o Smoczym Grodzie, z rollercoasterem Draken, Frida i jednym z najwyższych hybrydowych kolejek Zadra. Do dziś Zadra pozostaje w TOP3 najlepszych kolejek świata!

Hybrydowy rollercoaster Zadra
Hybrydowy rollercoaster Zadra

W 2020 roku z powodu COVID premiery nowości zostały przełożone na kolejny rok. I tak w 2021 debiutuje kolejna, szósta już strefa tematyczna z double launch coasterem Abyssus i wieloma innymi atrakcjami. Abyssus po dziś dzień jest jednym z lepszych rollercoasterów świata. W tym samym roku rusza budowa siódmej strefy Sweet Valley oraz powiększa się park wodny.

Double launch coaster Abyssus
Double launch coaster Abyssus

W 2022 roku mamy premierę największego w Polsce koła młyńskiego Wonder Wheel oraz kolejnej strefy wodnej Bamboo Bay.

Największe w Polsce koło młyńskie Wonder Wheel
Największe w Polsce koło młyńskie Wonder Wheel

Co nowego w Energylandii w 2023 roku?

Pierwszą praktycznie pewną nowością Energylandii w 2023 roku będzie strefa Sweet Valley. Jeszcze w 2023 roku spodziewać się można Sweet Valley Town Hall Theatre, czyli pokaźnych rozmiarów multifunkcyjnego budynku restauracyjno-widokowego. Pozwoli on realizować kolacje podczas pokazów artystycznych, jakże popularne w innych europejskich parkach rozrywki. Budynek ma jednorazowo pomieścić 1000 osób. Tym samym będzie to największy tego typu obiekt na terenie Energylandii.

Po lewej stronie widać fundamenty Sweet Valley Town Hall Theatre

W związku z zamknięciem Aqualantis na Winter Kingdom w 2022 roku, trwać będą w nim prace tematyzacyjne, których nie udało się zrealizować na premierę tej strefy. Wiele atrakcji ma nieukończoną tematyzację, między innymi Abyssus oraz Tidal Wave Twister. Już dziś wiemy, że prace nad tym drugim mają trwać. Liczymy, że wraz z rozpoczęciem sezonu 2023 ujrzymy Aqualantis w nowej odsłonie.

W kolejnych latach rozwój parku Energylandia ma przebiegać w pięciu etapach, z czego dwa zakładają powstanie kolejnych dwóch stref tematycznych. Ponadto planowane jest zbudowanie krytego aquaparku oraz czterogwiazdkowego hotelu. Gdy powstanie kryty park wodny, można zakładać, że Energylandia częściowo będzie czynna cały rok!

Pierwszy w Polsce tilt coaster

Pewnikiem jest powstanie w Energylandii pierwszej w Polsce kolejki górskiej typu tilt coaster. Jak możemy przeczytać na stronie rządowej projekt zakłada:

Przedmiotem zamówienia jest wyłonienie podmiotu, który dostarczy fabrycznie nowe urządzenie typu Roller Coaster – Rollercoaster Grawitacyjny (Tilt Rollercoaster) do Parku Rozrywki Energylandia […]

Źródło: https://bazakonkurencyjnosci.funduszeeuropejskie.gov.pl/ogloszenia/87138?sekcja=ogloszenie

Wiemy już, że rollercoaster wyprodukuje i wybuduje w Energylandii firma Vekoma, czyli producent między innymi Abyssusa, Formuły, czy Mayana. Koszt inwestycji wynosi ponad 51 milionów złotych, a sama kolejka ma powstać za Zadrą.

Źródło: FOMO Coaster

Znane są już parametry kolejki. Tilt coaster w Energylandii ma mieć 45 metrów wysokości (dla porównania Abyssus ma 38 metrów), prędkość ma wynosić 85 km/h (Abyssus 100 km/h) i do dyspozycji mają być dwa pociągi po 24 pasażerów na jeden. Zabezpieczenia, jakie zostaną zastosowane w tilt coasterze to lap bar (czyli zabezpieczenie tylko na uda). Atrakcja ma posiadać także liczne efekty i inwersje, w tym efekt nieważkości.

Sama Energylandia nadal milczy w kwestii tilt coastera. Nie znamy więc ani jego ostatecznej nazwy, ani daty premiery. Przewiduje się jednak, że może to być rok 2024. Nie wiadomo także, czy atrakcja będzie dołączona do Smoczego Grodu, czy będzie flagową atrakcją nowej niezapowiedzianej jeszcze strefy.

Gravity Max od Vekoma
Tilt coaster Gravity Max firmy Vekoma
Źródło: https://www.vekoma.com/references/tilt-coaster

Cechą szczególną rollercoasterów typu tilt coaster jest spadek. Najpierw wyciągani jesteśmy na szczyt za pomocą klasycznego wyciągu łańcuchowego, następnie dojeżdżamy do końca ślepego toru, a po chwili tor wraz z kolejką unosi się do całkowitego pionu. Pod kątem 90 stopni tor z kolejką dołącza się do toru na spadku. Przez kilka chwil zwisamy całkowicie pionowo, a po chwili hamulce są zwalniane i ruszamy na tor.

Jak duża będzie Energylandia?

Z materiałów marketingowych Energylandii wynika, że właściciele największego polskiego parku rozrywki nie spoczywają na laurach i będą mocno rozwijać park w najbliższych latach. W roku 2014, kiedy to miało miejsce otwarcie Energylandii, zajmowała ona powierzchnię 26 hektarów, czyli dokładnie tyle samo, co dzisiaj Legendia. W 2021 roku Energylandia liczyła sobie już 43 hektary, a w 2022 roku aż 70 hektarów. Na rok 2025 Energylandia planuje zajmować powierzchnię aż 200 hektarów, czyli w najbliższych 2 latach zostanie powiększona aż 3-krotnie! To jest rozmach, nie ma co ukrywać! Sprawdź również jak duża jest Energylandia na mapach i zdjęciu satelitarnym.

Źródło: https://youtu.be/zdhY93bUGxA