W jakich dniach najlepiej pojechać do Energylandii?

Autor: Mateusz Miciński |

brama główna w energylandii

W jakich dniach najlepiej pojechać do Energylandii?

Jeżeli pod uwagę bierzemy, że musi to być dzień kiedy mamy wolne, kiedy nasz dziecko nie idzie od szkoły, kiedy jesteśmy po wypłacie, będzie ładna pogoda i ma nie być kolejek, to znalezienie takiego jednego idealnego dnia zwykle jest niemożliwe. W takim razie, w jakich dniach najlepiej pojechać do Energylandii?

Postaram się przybliżyć Ci dni w poszczególnych miesiącach otwarcia Energylandii, w których spodziewać się można najmniejszych kolejek, czy nawet możliwość skorzystania z atrakcji z marszu.

Kwiecień w Energylandii

Jeżeli niestraszne Ci krótkie, chłodne i czasem deszczowe dni, to kwiecień jest idealnym miesiącem, aby nie tracić czasu na stanie w kolejkach do atrakcji. Praktycznie w każdy dzień otwarcia Energylandii w kwietniu można z marszu skorzystać z każdej atrakcji, nawet Hyperiona i Zadry. Zero kolejek, zero czekania. Atrakcje często jeżdżą na wpół puste, a nawet nietrudno załapać się na przejazd samemu. Energuś i Frida robią dwa przejazdy bez zatrzymania, a Space Booster uruchamiany jest na znacznie więcej obrotów.

Kwiecień to idealny miesiąc na wycieczkę do Energylandii. Wystarczy wybrać stosunkowo ciepły dzień, odpowiednio się ubrać i można bawić się bez żadnych ograniczeń.

Maj w Energylandii

Wyprawa do Energylandii w maju to nadal bardzo dobry pomysł. Jedyne dni w maju, kiedy może w parku być wzmożony ruch to majówka. Jeśli majówka jest ciepła i bezdeszczowa, to na pewno będzie podczas niej sporo gości na terenie Energylandii. Tak czy inaczej, do trzeciego tygodnia maja liczba osób w Energylandii jest tylko nieznacznie większa niż w kwietniu.

Kolejek do atrakcji nie ma, a jeśli już jakieś się trafią, to czas oczekiwania wynosi maksymalnie 5 minut. Zaletą maja jest na pewno dłuższy dzień i wyższe temperatury.

Sytuacja może się zmienić w drugiej połowie miesiąca, a w szczególności w ostatni tydzień. W tygodniu można spodziewać się sporej ilości wycieczek szkolnych, których uczestnicy będą oblegać najlepsze atrakcje. Tuż po otwarciu nie raz widziałem gonitwę kto pierwszy na Hyperionie, na Dragonie czy Formule. Dodatkowo tak duże grupy dzieciaków niejednokrotnie tworzą zamieszanie, większy hałas i lubią się przepychać w kolejkach. Jeśli już kolejki będą się tworzyć, to nie dłuższe niż na 10-20 minut czekania.

Pod koniec maja najlepiej celować w sobotę lub niedzielę. To zdecydowanie lepsze dni na odwiedzenie parku niż środek tygodnia.

Smoczy Gród
Energylandia pod koniec maja

Czerwiec w Energylandii

Czerwiec to ostatni moment, aby pobawić się w Energylandii bez godzinnego stania do każdej atrakcji. Pierwsze dwa tygodnie przypominają końcówkę maja: w tygodniu wycieczki szkolne, w weekendy rodziny z dziećmi, kolejki na maksymalnie 10-20 minut czekania.

Sytuacja diametralnie zmienia się w drugiej połowie czerwca i tym bardziej po zakończeniu roku szkolnego. Praktycznie w każdy dzień tygodnia na terenie parku tworzą się kolejki, jeszcze nie do wszystkich atrakcji, ale na pewno do najlepszych, największych i najciekawszych. W Energylandii znajdziecie jednak dziesiątki mniejszych i mniej popularnych atrakcji, do których nawet pod koniec czerwca powinno dać się wejść z marszu albo po kilku minutach czekania.

Trzeba jednak być świadomym, że nie obejdzie się bez stania w kolejkach, raz krótszych, raz dłuższych. Gdybym miał wybrać jakiś konkretny dzień na koniec czerwca, w który bym pojechał do Energylandii, to na pewno byłby to dzień zakończenia roku szkolnego lub niedziela.

Energylandia w czerwcu
Energylandia w czerwcu

Lipiec i sierpień w Energylandii

Miesiące wakacyjne to okres największej frekwencji gości w Energylandii. Od samego rana tworzą się ogromne kolejki najpierw do bram, potem do atrakcji. Z każdą minutą kolejki rosną i pogłębiają się. Im później i im dalej parku, tym większe kolejki.

Nie ma większej różnicy, czy udamy się do Energylandii w poniedziałek, środę, piątek czy niedzielę. W każdy dzień będzie tam tak dużo ludzi, że kolejki są pewne. Od 40 minut na mniej popularne atrakcje, po nawet 60-90 minut na te najlepsze, a widziałem też przypadki 120-minutowych kolejek.

W takim razie, w jakich dniach w wakacje najlepiej pojechać do Energylandii?

Jest jeden konkretny dzień w wakacje, kiedy można mieć pewność, że na terenie parku będzie sporo mniej osób.

Dzień deszczowy w Energylandii

Jeśli koniecznie chcesz uniknąć największego oblężenia, to po prostu sprawdź prognozę pogody i wybierz najbrzydszy dzień w tygodniu, taki w którym będzie padać deszcz i będzie najzimniej. Taka pogoda rzecz oczywista odstrasza ludzi, co jest w pełni zrozumiałe. Krople wody na twarzy podczas przejazdu Hyperionem odczuwa się jak szpilki wbijane głęboko w skórę, a otwarcie oczu grozi uszkodzeniem wzroku. Jednak jeżeli poświęcimy trochę czasu na dobranie dnia, w którym ma padać, ale nie przez cały dzień, to mamy szansę naprawdę trafić na stosunkowo małe kolejki do atrakcji.

Złym pomysłem jest jechanie do Energylandii dzień przed lub dzień po dniu z opadami. Wtedy można spodziewać się jeszcze większej frekwencji gości na terenie parku.

Wrzesień w Energylandii

We wrześniu najlepiej wybrać się do Energylandii w tygodniu. Wtedy większość dzieci przebywa w szkole i liczba osób w parku będzie mniejsza. Im cieplejszy wrzesień, tym więcej ludzi w parku. Wbrew pozorom także we wrześniu w Energylandii lubią tworzyć się długie kolejki, w których możemy utknąć na dziesiątki minut.

Niemniej jednak, z każdym kolejnym dniem września, kiedy dni są coraz krótsze, a pogoda mieszana, liczba gości na terenie parku Energylandia będzie maleć, co za tym idzie, czas oczekiwania do atrakcji będzie krótszy.

Październik w Energylandii

W październiku obowiązują te same zasady co we wrześniu, z tą różnicą, że im bliżej halloween, tym więcej osób, szczególnie w weekendy. Wszystko za sprawą fenomenalnych domów strachu, których na terenie parku uruchamianych jest kilka.

Z drugiej jednak strony największe kolejki tworzą się właśnie do wspomnianych domów i można w nich spędzić nawet 2 godziny. Na szczęście atrakcje nie są już tak oblegane i raczej czas oczekiwania nie powinien przekraczać 15-30 minut.

Październik w Smoczym Grodzie
Październik w Smoczym Grodzie

Listopad, grudzień i styczeń w Energylandii

W zimowych miesiącach jest trochę jak w kwietniu. Nie ma znaczenia, jaki dzień wybierzemy. Możemy mieć pewność, że atrakcje będą puste, kolejek brak, a na terenie parku nie będzie żadnych tłumów. Czasem można mieć wrażenie, że jest się samemu w Energylandii, co przyznam szczerze jest dziwnym uczuciem 😀

Pamiętaj proszę, że w zimę atrakcje wodne są nieczynne.

W jakich miesiącach najlepiej pojechać do Energylandii?

W innym wpisie poruszyłem temat W jakich miesiącach najlepiej pojechać do Energylandii? i o ile w tym przypadku najprostszą odpowiedzią jest, aby unikać miesięcy wakacyjnych, to w przypadku wybrania konkretnego dnia nie jest już tak łatwo.

Kiedy Energylandia jest otwarta?

Park Energylandia otwierany i zamykany jest w różnych dniach i miesiącach patrząc na poprzednie lata. W aktualnym sezonie 2023 roku Energylandia otwarta jest od 1 kwietnia do 21 stycznia 2023 roku.

Trzeba jednak pamiętać, że nie w każdy dzień od 1 kwietnia do 21 stycznia możemy pojechać do Energylandii. Na wiosnę park czynny jest tylko w piątki i weekendy.

Energylandię można odwiedzić codziennie od 1 maja do końca września. Po tym czasie park czynny jest tylko w wybrane dni. W październiku w czwartki, piątki, soboty i niedziele. W listopadzie 2022 roku Energylandia będzie otwarta tylko w dwóch dniach: 25 oraz 26 listopada.

Smoczy Gród
Smoczy Gród

W grudniu bawić się możemy w dniach 1-3 grudnia, 6-10 grudnia, 15-17 grudnia oraz 26-30 grudnia. Niespodzianką jest styczeń, kiedy to park czynny będzie w trzy pierwsze weekendy wraz z piątkami: 5-7 stycznia, 12-14 stycznia oraz 19-21 stycznia 2024 roku.

Aktualny kalendarz otwarcia parku rozrywki Energylandia można sprawdzić tutaj: https://energylandia.pl/zaplanuj-pobyt/kalendarz/

Widok na Energylandię w czerwcu
Wonder Wheel, Zadra i Mayan