Domy strachów w Energylandii

Autor: Mateusz Miciński |

Od 10 do 30 października 2022 w Energylandii trwa Halloween Time, a 22 października w sobotę odbywa się Halloween Night, kiedy to Energylandia czynna jest do godziny 22:00. Mało tego, podczas Halloween Night można zakupić bilety o 50% taniej, jeżeli przyjdziemy w kompletnym przebraniu “halloweenowym“. Cały okres Halloween w Energylandii to świetny czas dla wszystkich z Was, którzy lubią “straszną” zabawę, upiory, zmory i zabawę w domach strachów. A tych w Energylandii uruchamianych jest aż 4. Pierwszy znajduje się w Strefie Familijnej w budynku atrakcji Monster House, a 3 domy strachów w Energylandii otwierane są w Smoczym Grodzie w tak zwanej Strefie Grozy.

energylandia halloween
Wejście do Energylandii podczas Halloween Time

W jakich godzinach czynne są Domy strachów w Energylandii?

Energylandia w październiku czynna jest od godziny 10:00 do 18:00. Z kolei 22 października w Halloween Night bawić się możemy od 10:00 do 22:00. W dni, w których frekwencja gości mocno dopisze, zwykle zamknięcie przesuwane jest na godzinę 19:00, a domy czynne są do 18:00. Wszystkie domy strachów w Energylandii odwiedzać możemy w godzinach od 11:00 do 17:00 (ostatnie wejście).

Strefa Grozy w Smoczym Grozy

To specjalnie wydzielony fragment Smoczego Grodu: od sklepu Lancelot Shop do kawiarni Green Cafe. Całość zastawiona jest ścianką, która jasno mówi, że to miejsce dla osób powyżej 16 roku życia. Oczywiście do tej strefy wejść możemy z małymi dziećmi, ale na własną odpowiedzialność. A to dlatego, że w Strefie Grozy spotkać możemy zjawy i klauny z piłą mechaniczną, którzy lubią ją od czasu do czasu odpalić i gonić za dziewczynami. Także spotkamy tutaj zjawę bez głowy, upiory z głową na talerzu, szubienicą i grobem. Dzięki temu jest strasznie i wesoło zarazem. Mimo wszystko nie ma się czego bać. Animatorzy przebrani za zjawy nie mogą nas dotknąć ani wejść z nami w fizyczną interakcję. Mogą nas straszyć, gonić, czy przerażać. Choć spotkałem się z przypadkiem, że goniona dziewczyna przez zmorę z piłą upuściła telefon na betonową kostkę. Zapewne bez uszkodzenia się nie obeszło.

strefa grozy domy strachów eneryglandia
Wejście do Strefy Grozy w Energylandii

Strefa Grozy to także miejsce, w którym znajdują się wejścia do 3 najlepszych domów strachu: Scary Loft, Obsessive House i Psychoterria. Wszystkie dostępne są dla osób od 16 roku życia i wchodzi się w grupach 4-osobowych.

strefa grozy domy strachów eneryglandia
Strefa Grozy w Energylandii

Scary Loft

Scary Loft tematyzowany jest na straszny strych, na którym straszą różne zjawy i duchy. Wejście do tego domu strachów znajduje się po prawej stronie Strefy Grozy tuż przed kawiarnią Green Cafe. W kilkuosobowych grupach przemierzamy wąskie i bardzo ciemne korytarze, w których co jakiś czas straszą nas animatorzy przebrani za zjawy, upiory i inne straszydła. Tematyzacja jest średnio widoczna, a to dlatego, że w domu strachów jest zwyczajnie bardzo ciemno. Czasem trudno odnaleźć drogę, którą powinniśmy podążać. Najlepiej szukać strzałek na ścianach, które wskazują prawidłowy kierunek. Po drodze wchodzimy po schodach na piętro wyżej, a w różnych miejscach dochodzą odgłosy i trzaski za ścian. Efekt potęgowany jest także przez światło stroboskopowe i efekty dźwiękowe.

Z domu strachów Scary Loft wychodzimy z tyłu obok atrakcji Fuego. Czas przejście to około 5 minut. Scary Loft dostępny jest od 16 roku życia.

scary loft dom strachów energylandia
Scary Loft w Energylandii

Obsessive House

Obsessive House to nawiedzony dom, w którym podobno grasuje seryjny morderca. Wejście do tego domu znajduje się po lewej stronie Strefy Grozy zaraz za sklepem Lancelot Shop. W grupach 4-osobowych pokonujemy bardzo ciemne korytarze i pomieszczenia, w których skrywają się animatorzy, mający za zadanie wywołać w nas strach. Tuż po wejściu zachęcani jesteśmy do przeczytania fragmentu gazety wiszącego na ścianie. Ale jej treść nie jest istotna. To tylko zachęcenie nas do podejścia do ściany, znad której wyskoczy pierwsza zjawa. Idąc dalej natrafiamy na różne straszydła i sztuczne postacie, które mają nas przestraszyć. W międzyczasie musimy cały czas pilnować się kierunku, bo w domu jest bardzo ciemno. Podobnie jak w innych domach, podążajmy za strzałkami na ścianach. Pod koniec domu strachów pewne straszydło będzie podążać przez jakiś czas za nami, ale nie zwracajmy na nie uwagi. Nic nam nie zrobi.

Z domu strachów Obsessive House wychodzi się przez sklep Lancelot Shop. Czas przejścia to około 5 minut. Obsessive House dostępny jest od 16 roku życia.

Obsessive House w Energylandii
Obsessive House w Energylandii

Psychoterria

Psychoterria tematyzowany jest na szpital psychiatryczny i uchodzi za najstraszniejszy dom strachów Energylandii. Znajduje się po lewej stronie tuż za Obsessive House w Strefie Grozy. W grupach 4-osobowych pokonujemy bardzo ciemny labirynt korytarzy i kilka pomieszczeń. Już na wejściu zachęcani oczekiwaniem w tak zwanej recepcji szpitala straszeni jesteśmy przez pierwszego animatora. Dalej błądząc wśród wąskich, ciemnych i zawiłych korytarzy dochodzimy do różnych pomieszczeń trzymających naprawdę fajny poziom mrocznego klimatu. Idąc dalej dochodzimy do długiego i czerwonego korytarza, z sufitu którego wyskoczy w pewnym momencie animator. To jeden z lepszych momentów tego domu strachów. Podobnie jak w powyższych domach niekiedy wyzwaniem jest odnalezienie kierunku drogi i drzwi, ale w takich sytuacjach szukajmy po prostu strzałek na ścianach. Może się zdarzyć, że zderzymy się ze ścianą.

Z domu strachów Psychoterria wychodzi się z tyłu budynku i należy przejść koło rollercoastera Frida, aby wrócić. Czas przejścia to około 5 minut. Psychoterria dostępna jest od 16 roku życia.

psychoterria dom strachów energylandia
Psychoterria w Energylandii

Monster House

Monster House to jedyny dom strachów (potworów) dostępny przez cały rok w Energylandii. Normalnie skorzystać z niego mogą dzieci od drugiego roku życia. Podczas Halloween Time wejście do Monster House możliwe jest dopiero od 12 roku życia. To zarazem najsłabszy z czterech domów strachu. Pokonujemy w nim drogę w małych wagonikach wśród dekoracji tematyzowanej na różnego rodzaju straszne potwory. Podczas Halloween dodatkowo spotkać w nim możemy aktorów, którzy potęgują strach. Tak naprawdę podczas przejazdów napotykamy na trzy postacie. Pierwsza zaraz po rozpoczęciu przejazdu będzie za nami szła przez kilka metrów. Druga postać pojawia się w tunelu, a trzecia pod koniec wyskakując zza dekoracji. Ta ostatnia potrafi najbardziej wystraszyć. Na dodatek podczas Halloween w Monster House jest nieco ciemniej, niż normalnie.

Monster House znajduje się w centralnym punkcie Strefy Familijnej, blisko Space Guna. Czas przejazdu to około 3-4 minuty. Monster House w Halloween Time dostępny jest od 12 roku życia.

monster house dom strachów energylandia
Monster House w Energylandii

Czy w domach strachu w Energylandii jest strasznie?

Wg mnie nie. Dla dorosłego człowieka, który lubi obejrzeć co jakiś czas dobry horror, domy strachu w Energylandii nie wywołają większego strachu. Jedyny efekt, który działa to klasyczny Jump scare, czyli jakże popularna w filmach grozy technika, polegająca na nagłym ukazaniu się przerażającej postaci. Tylko ten efekt napotkamy w domach w Energylandii. Nie ma ich niestety za wiele. Animatorów jest raptem 3-4 w każdym z domów, a reszta to scenografia, kilka huków zza ściany, gdzieniegdzie klimatyczne odgłosy i wszechobecna ciemność i poszukiwanie kierunku przejścia.

domy strachów energylandia
Szubienica w Energylandii

Osobiście brakuje mi w Strefie Grozy naprawdę klimatycznej muzyki rodem z horrorów. Skoro to miejsce dla osób powyżej 16 roku życia, to wesoła muzyka nie sprawia, że wczujemy się w mroczny klimat. Horrorowa muzyka także mogłaby towarzyszyć nam przez cały czas w domach strachu. Animatorów mogłoby być więcej, a jeszcze straszniej byłoby, gdyby wchodzili z nami w fizyczną interakcję. Na przykład na schodach w Scary Loft ktoś chwytałby nas za nogę, a w innych szturchał od tyłu. Czasem odnosiłem także wrażenie, że ciut więcej oświetlenia pozwalałoby lepiej dostrzec scenografię, aby poczuć mroczność miejsca.

strefa grozy energylandia
Strefa Grozy w Energylandii

Mam wrażenie, że każdy z domów jest podobny. Jest tak ciemno, że nie wiemy, czy jesteśmy w szpitalu psychiatrycznym, nawiedzonym domu, czy jednak na strasznym strychu. Ponadto domy zamykane są o 17, kiedy jest jeszcze widno. Gdyby otworzyć je o godzinę później, tak aby były czynne do końca otwarcia parku, wieczorny mrok w oczekiwaniu w kolejce potęgowałby doznania.

domy strachów energylandia
Straszydła w Energylandii

Idealnie byłoby wchodzić pojedynczo lub maksymalnie w parze do każdego z domów. W grupie 4-osobowej zwykle z obcymi osobami nie odczuwamy już tak bardzo strachu. Na dodatek po przejściu jednego domu, każdy następny jest już przewidywalny. Mimo wszystko gorąco polecam zmierzyć się ze swoimi lękami i odwiedzić domy strachów w Energylandii.