Smoczy Gród

Autor: Mateusz Miciński |

smoczy gród zadra energylandia

Smoczy Gród to piąta tematyczna strefa w parku rozrywki Energylandia. Jej flagową atrakcją jest hybrydowy rollercoaster Zadra, a także od 2022 roku koło młyńskie Wonder Wheel.

Smoczy Gró

Parametry strefy Smoczy Gród

Powierzchnia strefy Smoczy Gród6 ha
Przybliżone wymiary300 na 200 metrów
Liczba atrakcji6 atrakcji
Liczba atrakcji od 0 lat1 atrakcja
Liczba atrakcji od 2 lat2 atrakcje
Liczba atrakcji od 4 lat1 atrakcja
Liczba atrakcji od 100 cm wzrostu1 atrakcja
Liczba atrakcji od 110 cm wzrostuBrak
Liczba atrakcji od 120 cm wzrostuBrak
Liczba atrakcji od 140 cm wzrostu1 atrakcja
Odległość od wejścia Energylandii700 metrów
Czas przejścia od wejścia Energylandii8 minut

Smoczy Gród to bez wątpienia najbardziej urokliwa strefa w parku Energylandia. Została otwarta w 2019 roku i wybudowana na terenie o powierzchni 6 hektarów. Znajduje się w niej najmniej atrakcji, bowiem jedyne 6 (5 do 2022 roku), ale dwie z nich zasługują na największe uznanie. W strefie Smoczy Gród nawiązującej do smoków i zamków znajduje się także spora strefa gastronomiczna, mały plac zabaw i pięknie pielęgnowana zieleń. Z kolei po zmroku oświetlenie uliczek dodaje niepowtarzalnego klimatu.

Atrakcje w Smoczym Grodzie

Główna atrakcją Smoczego Grodu jest najwyższa na świecie hybrydowa kolejka górska o nazwie Zadra. Niektórzy mówią “drzazga”, choć nie wiem dlaczego. Zadra parametrami ustępuje tylko Hyperionowi, ale nie ma się czego wstydzić. 121 km/h to maksymalna prędkość, 62,8 metrów wysokości, 1316 metrów długości i 90-stopniowy spadek. Intensywność przejazdu przebija nawet Hyperiona.

W moim osobistym rankingu atrakcji w Energylandii to właśnie Zadra zajmuje 1 miejsce. Jej majestatyczność, agresywność, prędkość i intensywność sprawiają, że w niespełna 2 minuty przejazdu otrzymujemy ogromną dawkę adrenaliny i mocnej zabawy.

Więcej o samej Zadrze w dedykowanej stronie w sekcji Atrakcje.

Lista atrakcji w Smoczym Grodzie

  • Wonder Wheel — od 0 do 13 lat z opiekunem. Od 120 cm wzrostu bez opiekuna.
  • Zadra — od 140 cm wzrostu bez opiekuna.
  • Dragon Adventure — od 2 do 13 lat z opiekunem. Od 130 cm wzrostu bez opiekuna.
  • Draken — od 4 do 13 lat z opiekunem. Od 130 cm wzrostu bez opiekuna.
  • Fuego — od 2 do 13 lat z opiekunem. Od 130 do 190 cm wzrostu bez opiekuna.
  • Frida — od 100 do 120 cm wzrostu z opiekunem. Od 120 cm wzrostu bez opiekuna.

Jak dotrzeć do Smoczego Grodu?

Smoczy Gród jest przedostatnią strefą Energylandii. Aby do niej trafić, należy przejść od samego wejścia parku przez strefę familijną, kierując się na rollercoaster Formuła. W tej części dojdziecie do tunelu pod drogą, po którego przejściu ujrzycie po prawej stronie piękną strefę Smoczy Gród z kołem młyńskim Wonder Wheel i dalej Zadrą. Z kolei po lewej stronie znajduje się wejście do strefy Sweet Valley.

Wejście do strefy Smoczy Gród
Wejście do strefy Smoczy Gród

Po minięciu koła młyńskiego nad Waszymi głowami przemieszczać się będą wagony wg mnie najlepszej atrakcji widokowej Dragon Adventure. Po przejściu przez główną bramę Smoczego Grodu traficie na główny jej dziedziniec, w którym znajdują się liczne punkty gastronomiczne, sklepy z pamiątkami i toalety. Jesienią w tym miejscu znajdują się domy strachów, a zimą spotkać można tutaj Mikołaja i pośmigać na łyżwach. Skręcając w prawo możecie dotrzeć do dwóch atrakcji: rollercoastera Draken i karuzeli Fuego. Z kolei na końcu strefy po lewej stronie znajduje się wejście na Fridę, a po prawej na Zadrę. I tutaj od razu dodam, że od wejścia na Zadrę do samej jej stacji jest bodaj najdłuższy dystans do przejścia wynoszący około 500 metrów.

Wonder Wheel
Wonder Wheel

Wystrój strefy Smoczy Gród

W mojej opinii Smoczy Gród w Energylandii to najładniejsza i najprzytulniejsza strefa. Wokół centralnego placu ładnie zaaranżowano zieleń, odgłosy ptaków/smoków spod Zadry dodają klimatu, a zabudowania prezentują się wyśmienicie. Minusem strefy jest duży tłok ludzi w sezonie, trzeba się dosłownie przedzierać przez centralny plac albo od razu skręcić w prawo i przejść tyłami obok Zadry.

Smoczy Gród
Smoczy Gród