Na przykładzie kalendarza otwarcia z roku 2024 w Legendii bawić się możemy przez 137 dni. W Energylandii z kolei przez aż 214 dni (w tym 12 dni w styczniu i lutym 2025 roku). To prawie 80 dni więcej na korzyść parku z Zatoru.
Energylandia otwarta jest praktycznie od kwietnia do stycznia. Jednakże w kilku miesiącach bawić się możemy tylko w weekendy i wybrane dni (dotyczy to kwietnia, października, listopada, grudnia, stycznia i lutego). Ponadto godziny otwarcia zmieniają się wraz z porą roku. Wiosną park czynny jest przez 8 godzin dziennie (od 10 do 18), latem już przez 10 godzin (od 10 do 20), a zimą przez 7 godzin (od 11:30 do 18:30). Ponadto w okresie wakacyjnym Energylandia organizuje nocną zabawę pod tytułem Magic Night w kilka lipcowych i sierpniowych weekendów (od 10 do 23).

Legendia czynna jest od końca marca do października. W marcu, kwietniu, maju, wrześniu i październiku bawić się możemy tylko w wybrane dni przez 8-9 godzin dziennie (od 11 do 19 lub od 11 do 20). Z kolei czerwiec, lipiec i sierpień to miesiące, kiedy to Legendia czynna jest dla nas codziennie. Wtedy też bawić się możemy zwykle przez 10 godzin dziennie (od 10 do 20) poza kilkoma wyjątkami. Podobnie jak w Energylandii, Legendia także organizuje nocną zabawę. Odbywa się ona w wybrane soboty w czerwcu, lipcu, sierpniu, a nawet wrześniu. Podczas wydarzenia Legendia at night park czynny jest do północy.
Dostępność atrakcji w Energylandii i Legendii
O Energylandii można powiedzieć krótko: wodne atrakcje czynne są cały czas poza zimą, a reszta atrakcji czynna jest cały rok. Wyjątkiem była zima 2022/2023 oraz 2023/2024, kiedy to strefa Aqualantis została wyłączona z użytku. Awarie kolejek i atrakcji w Energylandii zdarzają się niezwykle rzadko. Warto pamiętać: wszystkie atrakcje czynne są dokładnie w takich samych godzinach, w jakich otwarty jest park.

W Legendii jest inaczej i niestety na minus. To, że park czynny jest od kwietnia do października, nie oznacza, że w kwietniu pojeździmy na Lechu, albo Diamond River. Część atrakcji uruchamiana jest dopiero od maja. Mało tego, większość atrakcji w Legendii czynna jest tylko w określonych godzinach, które nie pokrywają się z godzinami otwarcia parku. Tym samym, jeśli nawet wejdziemy do parku o 10 rano, to na przejażdżkę Lechem musi poczekać 30 minut.

Pamiętaj również o zimowej odsłonie Legendii. Zimą Legendia zamienia się w ogród świateł, podczas którego większość atrakcji zwyczajnie jest nieczynna. Liczyć można na zabawę tylko na kilku najsłabszych karuzelach. Inaczej jest w Energylandii, gdzie zimą możemy zaliczyć zarówno Zadrę, Hyperiona, jak i inne mocne atrakcje. Z użytku wyłączone są zwykle tylko wodne atrakcje.

Kolejki w Energylandii i Legendii
Bez wątpienia – to do Energylandii przybywa więcej gości. Nie ważne, czy jest to niski, czy wysoki sezon. Zdecydowanie większa oferta, większe możliwości i lepsze atrakcje mają niebagatelny wpływ na decyzje gości. Także duży wpływ wywiera na odwiedzających korzystniejszy stosunek ceny do jakości w przypadku Energylandii. Jednakże na krótki popołudniowy wypad mieszkańcy aglomeracji śląskiej zdecydowanie wolą Legendię. Śląski park można na spokojnie obejść w 2-3 godziny, a dojazd jest krótszy i łatwiejszy.

Te statystyki przekładają się na kolejki i czas oczekiwania do najlepszych atrakcji. W wysokim sezonie w czasach bonu turystycznego czas oczekiwania na Zadrę, Hyperiona i inne najlepsze atrakcje niejednokrotnie przekraczał 60 minut. Rekordziści stali w kolejkach 2 godziny. W 2023 i 2024 roku tak gigantycznych kolejek już nie było. Zdarzały się kolejki na 40 minut, ale to tylko w drugiej połowie wakacji i przy wyśmienitej pogodzie. Mniej popularne atrakcje w tym samym okresie można zaliczyć po 10-20 minutach oczekiwania, a i zdarzają się dni, że na część atrakcji da się wejść niemal bez oczekiwania.

Zgoła inaczej sprawa przedstawia się poza sezonem. W mojej ocenie idealny czas na odwiedzenie Energylandii to wiosna. Jest już stosunkowo ciepło, atrakcje wodne są czynne, pierwsze baseny dostępne, a czas oczekiwania na najlepsze rollercostery to zwykle 0 lub w najgorszym przypadku 10 minut. Po wakacjach mimo powrotu dzieci do szkół i coraz gorszej pogody, frekwencja w zatorskim parku zwykle dopisuje i trzeba uzbroić się w cierpliwość podczas oczekiwania na atrakcje. Zimą z kolei mamy gwarancję zabawy bez żadnych kolejek.

Legendia swoje oblężenie przeżywa zwykle podczas wakacji, nocnych edycji Legendia at night, a także podczas sprzyjającej aurze w wysokim sezonie. Niestety na długość kolejek wpływ ma mała liczba atrakcji. Przez to do Lecha, Doliny Jagi czy Diamond River możemy utknąć w kolejce na kilkadziesiąt minut. W tygodniu i poza sezonem jest zdecydowanie luźniej i można bawić się zwykle bez dłuższego oczekiwania na atrakcje.

Jak sprawdzić przed wyjazdem czas oczekiwania i dostępność atrakcji?
Energylandia jako jedyna udostępnia czas oczekiwania na atrakcje w czasie rzeczywistym. Tym samym mamy także wgląd w awarie i nieczynne atrakcje. Te z kolei psują się wyjątkowo rzadko, więc wybierając się do Energylandii nie trzeba zastanawiać się nad tym, czy wszystkie karuzele i kolejki górskie są czynne. Czas oczekiwania i dostępność atrakcji można sprawdzić w aplikacji Energylandii lub bezpośrednio na żywo na naszym blogu. Ponadto w samym parku znajduje się bardzo dużo ekranów przedstawiających czas oczekiwania. Nawet na chodnikach wymalowany jest orientacyjny czas oczekiwania w zależności od miejsca, w którym kończy się kolejka osób. Warto mieć na uwadze, że Energylandia ma tendencję do zaniżania podawanego czasu. Przykładowo 10 minut na wyświetlaczu nie zawsze oznacza, że za 10 minut wejdziemy na atrakcję. Czas może być nieco większy.

W Legendii bywa inaczej. Poza wysokim sezonem spora część atrakcji jest zamknięta, a te które powinny być czynne mogą akurat mieć przerwę techniczną lub awarię. Na szczęście na stronie Legendii łatwo sprawdzimy przed wyjazdem, które atrakcje są aktualnie czynne. Brakuje jedynie aplikacji lub strony internetowej z czasem oczekiwania. Czas do kilku najlepszych atrakcjach prezentowany jest na małych ekranach w niewielu miejscach Legendii. Ponadto czytelność tych wyświetlaczy pozostawia wiele do życzenia.

Plusy i minusy Energylandia vs Legendia
EnergyLandia
Otwarta przez ponad 200 dni w roku
Większość atrakcji czynnych zimą
Atrakcje czynne w godzinach otwarcia parku
Nocne wydarzenia w wakacje
Liczne ekrany i wskaźniki czasu oczekiwania na atrakcje
Małe kolejki poza sezonem
Duże kolejki w wakacje
W ostatnich latach zimą nieczynna strefa Aqualantis
Legendia
Liczne wydarzenia nocne przez całe lato
Małe kolejki w tygodniu i poza sezonem
Otwarta tylko przez 137 dni w roku
Wszystkie atrakcje czynne tylko w wysokim sezonie
Atrakcje czynne w określonych przedziałach czasu
Mała liczba ekranów z czasem oczekiwania